Konspekt lekcji

 

 

Prowadzący: mgr Urszula Szczytyńska

Przedmiot: Zasady rachunkowości

Klasa: II

 

Temat:  Istota i przyczyny operacji gospodarczych

 

I. Cele:

 

1. Ogólny: uczeń potrafi odróżnić operacje od zdarzeń gospodarczych i umie określić typ

                   operacji

 

2. Operacyjne:

 

Lp.

Cele operacyjne

Wymagania programowe/kategoria celów

 

 

konieczne

podsta-

wowe

rozszerza-

jące

dopełnia-

jące

wykracza-jące

1.

Uczeń wyodrębnia spośród zdarzeń gospodarczych - operacje gospodarcze

 

A

 

 

 

 

2.

Uczeń potrafi wymienić cechy operacji gospodarczych

 

A

 

 

 

 

3.

Uczeń potrafi ustalić wpływ operacji na składniki bilansu

 

 

B

 

 

 

4.

Uczeń umie określić wpływ operacji na sumę bilansową

 

 

 

C

 

 

5.

Uczeń umie określić typ operacji gospodarczej

 

 

 

C

 

 

6.

Uczeń rozróżnia i charakteryzuje 4 podstawowe typy operacji gospodarczych

 

 

 

 

C

 

7.

Uczeń analizuje skutki, jakie wywołała operacja gospodarcza w składnikach bilansu i na tej podstawie formułuje treść operacji gospodarczej

 

 

 

 

 

 

 

 

D

 

II. Miejsce zajęć: pracownia rachunkowości

 

III. Metoda: pogadanka kontrolna, metoda problemowa - aktywizująca - elementy dyskusji dydaktycznej - mutacja A i B /wg F. Szloska/

 

METODY PROWADZENIA LEKCJI W ODNIESIENIU DO TREŚCI NAUCZANIA I KATEGORII CELÓW:

 

KATEGORIA  A:   metoda powtarzania /poprzez  zastosowanie/

 

                         B:   metoda interpretowania

 

                         C: metoda ćwiczeń opartych na rozumieniu wiadomości,

                             metoda rozwiązywania problemów

 

IV. Środki dydaktyczne: plansze, tablice, foliogramy, indywidualne i grupowe karty pracy,

                                           zadań, projektor do folii.

 

 

V. Przebieg lekcji:

 

 

Część merytoryczna

Część metodyczna

 

Treść zajęć

czas

realizacji

metoda

wiodąca

realizowane zasady

podstawowe

środki

dydaktyczne

I. Część   w s t ę p n a:

     1. czynności organizacyjne

 

      2. nawiązanie do tematu  połączone ze

           sprawdzeniem przerobionego

           materiału

 

2 min.

 

 

8 min.

 

 

 

pogadanka kontrolna

 

 

 

 

świadomej aktywności, związku teorii

i  praktyki,

trwałości wiedzy

 

 

 

 

foliogram, projektor do folii

II. część   z a s a d n i c z a

30 min

metoda aktywizująca - dyskusja dydaktyczna -

mutacja A i B

poglądowości,

przystępności, systematyczności, indywidualizmu

 i zespołowości, świadomej aktywności

plansze, foliogramy, projektor do folii, indywidyalne karty pracy, grupowe karty pracy

III. Część   k o ń ń c o w a

5 min

pogadanka końcowa,

trwałości wiedzy

test

 

 

Przebieg części merytorycznej:

 

1. Część wstępno-organizacyjna.

 

2. Nawiązanie do tematu połączone ze sprawdzeniem opanowania przerobionego materiału:

 

    - przypomnienie zasady równowagi bilansowej:

* Wyjaśnij na czym polega zasada równowagi bilansowej?

* Określ czym jest bilans?

    - prezentacja na foliogramie bilansu firmy handlowej /nawiązanie do wypowiedzi ucznia, dotyczącej  

      statycznego charakteru bilansu /N/

* Wyjaśnij, jak długo stan wykazany w tym bilansie będzie aktualny?

* Określ, co może zakłócić tę statyczność?

* Podaj przykład zdarzenia, które zakłóci statyczność bilansu?

 

3. Część zasadnicza:

    - istota operacji gospodarczych

 

    - podanie tematu i ogólnego celu lekcji

 

    - prezentacja planszy z cechami operacji gospodarczych i krótkie omówienie tych cech przez N.

    - rozdanie indywidualnych kart pracy / ćwiczenie 1/

 

       N: Rozróżnij spośród podanych zdarzeń operacje gospodarcze. Uzasadnij wybór odwołując się do planszy.

            * czy wszystkie operacje są zdarzeniami?

             * czy wszystkie zdarzenia są operacjami?

 

      - prezentacja foliogramu dotyczącego zależności między zdarzeniami i operacjami, jako

        potwierdzenie wniosków wyciągniętych przez uczniów

 

     - stworzenie I sytuacji problemowej:  /N/  Z naszych rozważań wynika, że cechą konieczną operacji

        gospodarczych jest wywoływanie zmian w składnikach bilansu - spróbujcie wykryć te zmiany               

        i  przeanalizować ich charakter

 

- utworzenie 5 osobowych grup, wyznaczenie rzeczników i rozdanie grupowych kart pracy - mutacja A

 

    - Ćwiczenie 1 - określanie wpływu operacji gospodarczej na składniki bilansu

 

    - prezentacja wyników przez rzeczników i dyskusja

 

    - /N/ zastanówcie się nad konsekwencjami tych zmian

 

    - Ćwiczenie 2 - określanie kierunku zmian pozycji bilansowych

 

    - prezentacja przez N foliogramu, dotyczącego wpływu operacji gospodarczych na składniki bilansu

 

      /N/ spróbujcie na podstawie tego schematu określić typ analizowanych przez Was  operacji

      gospodarczych

 

     - cd. ćwiczenia 2 - określanie typu operacji gospodarczych

 

     - ćwiczenie 3 - dokonanie wnioskującej charakterystyki operacji gospodarczych

 

     - stworzenie II sytuacji problemowej: /N/ Gdyby każda operacja miała miejsce 2 stycznia co stało by się

          z sumą bilansową tej firmy

 

       - Ćwiczenie 3 - grupowa karta pracy - mutacja B - grupy badają wpływ 4 podstawowych typów

       operacji na sumę bilansową.

 

      - dyskusja i wnioski: jak zareagowała suma bilansowa na operację A, P, AP+, AP-

      - ćwiczenie 4 - wykraczające poza omawiane treści N: określ treść operacji, która wywołała

          określone zmiany w składnikach bilansu, jako nawiązanie do treści programowych, które będą omawiane na następnej

          lekcji

 

 

4. Część końcowa:

       -Charakterystyka  operacji A, P, AP+, AP-

       - zadanie i omówienie pracy domowej

       - ewaluacja

 

VI. Literatura:

      1. F. Szlosek, ”Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych”

      2. B. Niemierko,”Między oceną szkolną a dydaktyką”

      3. A. Kuczyńska-Cesarz, „Zasady rachunkowości”

      4. J. Szwajor, „Podstawy księgowości”

      5. materiały podstawowe  przeznaczone dla ucznia /podręcznik, zbiór zadań/

 

 

Opracowała: mgr Urszula Szczytyńska