SEMINARIUM  „PROMOCJA ZDROWIA”

SCENARIUSZ LEKCJI.

 

 

Prowadzący:     Marzena Karwat

Klasa:              IV Technikum Rolniczego

 

Temat lekcji:     Układanie jadłospisów.

 

I.                   Cele lekcji:

1. Ogólny:              uczeń układa jadłospis zgodnie z zasadami.

2. Szczegółowe:

 

          Wiadomości

          Umiejętności

Uczeń potrafi:

-         zdefiniować pojęcia

„racjonalne żywienie”, „normy żywieniowe”, „racje pokarmowe”

„jadłospis”

-         wyjaśnić na czym polega racjonalne żywienie

-         wymienić czynniki, które decydują o zapotrzebowaniu ustroju na energię i składniki odżywcze

-         rozróżnić grupy produktów spożywczych

-         podać zasady układania jadłospisów

Uczeń umie:

-         określić zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze dla poszczególnych grup ludności

-         scharakteryzować grupy produktów spożywczych

-         dokonać zamiany produktów spożywczych

-         ułożyć jadłospis zgodnie z zasadami

-         ocenić jadłospis

 

II.  Miejsce zajęć:      klasa

III. Metody:               ćwiczenia, burza mózgów, praca z materiałem dydaktycznym,         

                                    elementy pogadanki

IV. Formy:                 praca z zespołem klasowym oraz w poszczególnych grupach

V. Środki dydaktyczne:

plansza -  „Zasady układania jadłospisów”

      foliogramy - „Procentowy podział całodziennej normy na energię na poszczególne  

                             posiłki”, „Grupy ludności”,

      tabele   „Zalecane dzienne normy na energię i składniki odżywcze” (wg.IŻŻ)

            „ Zalecane dzienne racje pokarmowe wyrażone w produktach , poziom B”                                                

            „Tabela zamiany produktów”

projektor do folii, 4 arkusze papieru, mazaki

 

VI. Literatura:

H. Kunachowicz, E. Czarnowska-Misztal, A. Szczepańska, A. Ners – „Podstawy żywienia człowieka”  WsiP
Warszawa 1995

H. Kunachowicz, E. Czarnowska-Misztal, H. Turlejska – „Zasady żywienia człowieka”     WsiP Spółka Akcyjna   Warszawa 2000

K. Flis, W. Konaszewska – „Podstawy żywienia człowieka”   WsiP Warszawa 1997

 

VII. Przebieg lekcji:

  1. Nawiązanie do tematu lekcji , wyjaśnienie celów lekcji, krótkie omówienie sposobu odżywiania się uczniów tej klasy (na poprzedniej lekcji uczniowie  wypisali spożyte przez siebie w ciągu jednego dnia produkty spożywcze)
    2 min
  2. Podzielenie klasy na cztery grupy. Każda grupa korzystając z materiałów przygotowuje się do charakterystyki:

grupa I     – racjonalnego żywienia

grupa II    -  norm żywienia

grupa III – racji pokarmowych i definicji jadłospisu

grupa IV – grup produktów spożywczych  

Wiadomości prezentuje przedstawiciel grupy.
5 min

  1. Uczniowie korzystając z tablic określają zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze dla poszczególnych grup ludności.
    5 min
  2. Uczniowie starają się podać jak najwięcej odpowiedzi na pytanie „ Co należy uwzględnić przy planowaniu jadłospisów?” 
    Odpowiedzi są zapisywane na tablicy. Następnie nauczyciel wraz z uczniami porządkują odpowiedzi.
    5 min
  3. Uczniowie pracując w czterech grupach przygotowują charakterystykę poszczególnych posiłków:
    grupa I   -  I śniadania 
    grupa II  - II śniadania i podwieczorku
    grupa III – obiadu
    grupa IV – kolacji

Przedstawiciele grup charakteryzują posiłki.
3 min

  1. Nauczyciel podaje jadłospis ,wybrany z tych napisanych na poprzedniej lekcji. Uczniowie dyskutują w grupach, czy  jadłospis jest poprawny.  Uwagi grupy zgłasza jej przedstawiciel.
    5 min
  2. Każda grupa uczniów układa jadłospis zgodnie z poznanymi zasadami. Zapisuje go na arkuszu papieru i prezentuje przed całą klasą.
    10 min.
  3. Podsumowaniem lekcji jest ocena przez uczniów ułożonych jadłospisów
    8 min.
  4. Zadanie domowe:
    Znając zasady prawidłowego żywienia, zaproponuj zmiany w twoim sposobie odżywiania się.