Artykuły opublikowane w roku 2012

 

Kierunki kształcenia

Technikum Ekonomiczne

Technikum Architektury Krajobrazu

Technikum Hotelarstwa

Technikum Spedycji

Technikum Żywienia i Usług

    Gastronomicznych

 

Dedykowane

Dla kandydatów

Serwis maturzysty

Dla nauczycieli

Egzamin zawodowy

 

O Szkole

Osiągnięcia

Historia Szkoły

Ceremoniał

Patron

Kronika

Absolwenci

Media o nas

Primus inter pares

Konkursy i olimpiady

Redakcja

 

Organizacje

Chór "Dzikowianie"

Samorząd Uczniowski

Liga Ochrony Przyrody

Szkolny Klub Sportowy

Klub Pracy "Kuźnia"

Firma Symulacyjna

Warsztaty Rysunku

Grupa Wsparcia "Jestem"

Kącik języka niemieckiego

Kącik języka rosyjskiego

Kącik języka francuskiego

Kącik języka angielskiego

 

Projekty unijne

Comenius

Leonardo da Vinci

eTwinning

Zawodowcy

Erasmus+

 

 

Varia

Publikacje nauczycieli

Prace uczniów

Dokumenty szkolne

Plan lekcji

Plan klas

Kalendarz szkolny

Archiwum 2013

Archiwum 2012

Archiwum 2011

Mapa strony

 

 

 

Polecamy 

 

 

 

Kuratorium Oświaty 
w Rzeszowie dla uczniów
i rodziców
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 









2012-07-02 KD   

II ZIELONY  PIKNIK  PODKARPACKI

 

 

W dniu 24 czerwca br. w Grębowie odbył się II Zielony Piknik Podkarpacki. Okoliczne gminy przygotowały stoiska informacyjno - promocyjne, degustacje regionalnych potraw, konkursy i zabawy. Nasza Szkoła reprezentowała miasto Tarnobrzeg. W turnieju kulinarnym zajęliśmy II miejsce, otrzymując dyplom, puchar i czek o wartości 200 zł.

Nasze stoisko cieszyło się szczególnym zainteresowaniem. Czar stołu spowitego polnymi kwiatami, pięknie udekorowane smaczne potrawy, przyciągnęły tłumy zwiedzających. Młodzież serwowała naturalne, pełne inspiracji potrawy z wołowiną o niezapomnianym smaku i zapachu.

Szczególne podziękowania należą się uczniowi Damianowi Dybusowi z kl. III TŻ, Karolinie Burlikowskiej, Sylwii Robak, Oli Mokry i Marcie Walickiej z kl. II TŻ.

Wszystko to odbyło się przy wielkim wsparciu pana dyrektora Marka Szczytyńskiego i  bezpośredniej pomocy pań: Marzeny Karwat, Sabiny Dyjak i Krystyny Dzierżek.


2012-07-02 TS

WYSTĘP CHARYTATYWNY
w ZAKŁADZIE PIELĘGNACYJNO - OPIEKUŃCZYM

Nasi koledzy wykonali montaż słowno - muzyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II w Zakładzie Pielęgnacyjno - Opiekuńczym w Tarnobrzegu. Teksty prezentowali: Artur Ordon i Radosław Szczur. Piękny śpiew: Karolina Wójcicka, Damian Surowiec i Gabriela Tomczyk z akompaniamentem gitary. Na zakończenie uczestnicy spotkania wspólnie zaśpiewali "Barkę" i otrzymali pamiątkowe obrazki z bł. Janem Pawłem II.

Podobny koncert poświęcony Maryi Matce Bożej został wykonany w Zakładzie Pielęgnacyjno - Opiekuńczym w czerwcu b.r. Program stanowiły modlitwy do Matki Bożej przeplatane pieśniami Maryjnymi. Obsługę dźwięku zapewnili  Mikołaj Pruś i Łukasz Piela.


2012-06-21 ZM

MUZYCZNY SUKCES PATRYCJI

 

20 czerwca w TDK-u odbył się Festiwal Piosenki Ekologicznej. Konkurs przebiegał w czterech kategoriach wiekowych, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Nasza szkoła już kolejny raz bierze w nim udział. Tym razem Patrycja Kiełbasa z klasy III Technikum Ekonomicznego wyśpiewała II miejsce, co jest dużym sukcesem, bo konkurencja była duża. Patrycję wspierali uczniowie z jej klasy. Uczennica z rąk pana prezydenta Norberta Mastalerza otrzymała nagrodę rzeczową, encyklopedię oraz drzewko ozdobne dla szkoły. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 2012-06-05 AD

  ABSOLWENTKI „ROLNIKA” LAUREATAMI PRESTIŻOWEJ OLIMPIADY

 

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu potwierdzili bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności nabytych w toku kształcenia, uzyskując tytuł laureatów w XXXVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych:

- Karolina Wójcicka w bloku agrobiznes

- Patrycja Tomczyk w bloku architektura krajobrazu.

Obie uczennice zdobyły indeks najlepszych uczelni w Polsce. Dodatkowo Karolina za uzyskanie wyróżniającego wyniku otrzymała stypendium finansowe Fundacji Banku BGŻ.

Opiekunami dziewczyn były: w bloku agrobiznes pani Urszula Szczytyńska,
w bloku architektura krajobrazu pani Justyna Wójcik.

Gratulujemy sukcesów uczniom i opiekunom. Kolejnych spodziewamy się w następnych edycjach.

2012-05-04 TP

DWA SYMBOLE MIASTA

 

Dnia 27 kwietnia 2012 roku w naszej szkole odbył się finał VIII edycji miejskiego konkursu historycznego „Dwa Symbole Miasta” nad którym patronat objął  Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni. Wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat historii Tarnobrzega, jego zabytków i ludzi z nim związanych. W wyniku zmagań
I miejsce zdobył Michał Kołodziej z klasy I Technikum Architektury Krajobrazu, II miejsce Artur Ordon z klasy III Technikum Żywienia,  III miejsce przypadło Tomaszowi Buczkowi z klasy III Technikum Żywienia.
Wyróżnienie zdobyła Ewelina  Garboś z klasy III Technikum Hotelarstwa.

 

2012-05-02 MJ

SUKCES NATALII

 

20 kwietnia w 2012 roku uczennica klasy III TE Natalia Załucka brała udział w trzecim, finałowym etapie konkursu "Przedsiębiorczy uczeń na rynku pracy - Lider Przedsiębiorczości 2012", organizowanym przez Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Zadaniem uczennicy było przygotowanie rozmów kwalifikacyjnych na 36 stanowisk pracy m.in. biotechnolog w Zakładach Azotowych w Puławach, mechatronik w firmie Bosch, dziennikarz prasowy w Gazecie Wyborczej, doradca porad prawnych w Kancelarii Adwokackiej, agent ubezpieczeniowy w firmie Allianz. Kosztowało to Natalię wiele czasu, energii i zaangażowania, ale opłaciło się, ponieważ zajęła w konkursie V miejsce. Zdobytą wiedzę i umiejętności niewątpliwie wykorzysta w przyszłości, a zdobyte w konkursie nagrody m. in. i-Pad oraz zestaw słuchawkowy, są rekompensatą za jej starania.

Serdecznie Natalii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy dumni z uczniów, którzy rozwijają swoje pasje i zainteresowania oraz godnie reprezentują naszą szkołę, udowadniając, że "Rolnik" to dobre i przyjazne miejsce dla młodego człowieka.

 2012-04-26 SD 

OLIMPIJSKIE SUKCESY

 

Dnia 20 kwietnia w Kijanach (woj.lubelskie) odbył się okręgowy etap Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, do którego po etapie szkolnym zgłosili się następujący uczniowie:
Blok żywienia człowieka i gospodarstwa domowego
- Sylwia Robak kl.II TŻiGD
Blok agrobiznesu - Karolina Wójcicka kl. IV TA i  Magdalena Motyka kl. IV TA
Blok architektury krajobrazu - Patrycja Tomczyk kl. IV TAK
Etap okręgowy Olimpiady obejmował dwa etapy:
I etap - pisemny (rozwiązywanie testów)
II etap - praktyczny, w którym uczniowie rozwiązywali zadania odpowiednie dla danego kierunku
Uczennica Karolina Wójcicka w bloku agrobiznesu zdobyła I miejsce, a Patrycja Tomczyk, w bloku architektura krajobrazu,  miejsce II.
Należy podkreślić jeszcze osiągnięcie uczennicy Sylwii Robak, która uzyskała na tym etapie 100 pkt na 120 pkt możliwych do uzyskania, będąc dopiero na półmetku swojej edukacji szkolnej.

 Opiekunami uczennic były:

w bloku agrobiznes - pani Urszula Szczytyńska

w bloku żywienia - pani Krystyna Dzierżek i pani Sabina Dyjak

w bloku architektury krajobrazu - pani Anna Sadrakuła i pani Justyna Wójcik
Gratulujemy uczniom i zachęcamy innych do pracy.          

2012-04-05 B S-P 

 

NASI UCZNIOWIE W GRONIE NAJLEPSZYCH

 

Dnia 2 kwietnia 2012r w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno - Ekonomicznej w Jarosławiu odbył się II etap konkursu "Jestem przedsiębiorczy". W konkursie wzięło udział 291 uczniów z 32 podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nich było trzy szkoły z Tarnobrzega.  W wojewódzkich zmaganiach naszą szkołę reprezentowali: Natalia Załucka i Marcin Trembulak z kl. III TE oraz Lidia Kostecka, Paweł Furdyna, Adrianna Bielat i Mateusz Chrząstek z kl. II TE.

Etap finałowy  miał charakter praktyczny, w którym uczniowie przedstawili pomysł na własny biznes. W ostatecznej klasyfikacji Lidia Kostecka otrzymała wyróżnienie za biznes plan firmy "Siłownia OLIMP".

Konkurs jest kolejnym potwierdzeniem wysokiego poziomu kształcenia w naszej szkole. Nasi uczniowie udowodnili, że są najlepszymi ekonomistami w Tarnobrzegu.

Młodzież do konkursu przygotowała p. Marzena Bręcławska.   

Gratulujemy!

2012-04-05 TS

KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

 

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w XVI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej. Uczniowie mieli opanować Księgę Izajasza, Ewangelię wg św. Łukasza oraz Dzieje Apostolskie.

Etap szkolny wygrali:
 

I miejsce Ula Kołek z kl. I TKH

II miejsce Ewelina Garboś z kl. III TH

III miejsce Michał Kołodziej z kl.I TKH.

Uczniowie zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego.

Gratulujemy!

2012-03-27 TS 

WIELKANOCNY KONKURS PLASTYCZNY

 

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w Wielkanocnym Konkursie Plastycznym organizowanym przez Tarnobrzeski Dom Kultury. W kategorii "Projekt Kartki Wielkanocnej" prace wykonali:

Karolina Ramus  kl. III TAK

Małgorzata Żądło kl. I TAK

Marcelina Tomczyk kl. III TAK

Marlena Wawrzkiewicz  kl. II TH

Klaudia Błasiak  kl. II TH

Sara Klimek  kl. III TAK

Kinga Bis  kl. I TKH

Wioletta Misiewicz  kl. I TE

Paulina Czachurska  kl. III TE

Sylwia Zalewska  kl. I TKH

Palmę wielkanocną wykonał Michał Kołodziej z klasy I TKH.

Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.         

2012-03-27 TS

POPROWADZILI DROGĘ KRZYŻOWĄ

 

Przed Narodowym Dniem Życia i Dniem Świętości Życia uczniowie naszej szkoły po raz kolejny poprowadzili Drogę Krzyżową w kościele oo. Dominikanów. Treść rozważań stanowiły słowa
Jana Pawła II o konieczności obrony życia ludzkiego. Teksty czytali Radosław Szczur i Artur Ordon. Rozważaniom towarzyszyły piosenki z akompaniamentem gitary w wykonaniu Gabrieli Tomczyk.

Szczególnie wzruszająco zabrzmiała "Ballada o nienarodzonym" przy ósmej stacji Drogi Krzyżowej.

Nabożeństwa pasyjne mają nam pomagać w głębszym przeżywaniu największych tajemnic naszej wiary.

Kilka dni wcześniej w nabożeństwie Drogi Krzyżowej u oo. Dominikanów rozważania czytali: Kinga Partyka, Radosław Szczur i Artur Ordon, a liturgię wzbogaciła pięknym śpiewem Karolina Wójcicka.

2012-03-26 AS

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

 

W czwartek, 22 marca, zebrali się młodzi miłośnicy recytacji na szkolnych eliminacjach do 57 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Pomimo stresu jaki im towarzyszył, wszyscy wypadli wspaniale. Szczególnym uznaniem występujących cieszyły się utwory W. Szymborskiej, J. Przybosia, J. Słowackiego.

Jury w składzie: p. M. Pacześniak, p. M. Barna, p. A. Sajda biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworów oraz ogólny wyraz artystyczny wyłoniło następujących  laureatów:

Michał Kołodziej - kl. I TAK

Martyna Grosicka - kl. I TE

Klaudia Bojanowska - kl. I TE

Zwycięzcy edycji szkolnej wezmą udział w eliminacjach rejonowych, które odbędą się 16.04.2012r w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a laureatom życzymy powodzenia w kolejnych recytatorskich zmaganiach.

2012-03-19 JR

KONKURS WIEDZY o IRLANDII

 

Z okazji Dnia Świętego Patryka 16 marca 2012r. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Irlandii. Do udziału w teście w języku angielskim zostali zaproszeni wszyscy uczniowie.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań młodzieży oraz poszerzenie wiedzy na temat kultury, tradycji i historii Irlandii. Pytania konkursowe obejmowały również zagadnienia związane z położeniem geograficznym, ludnością i gospodarką kraju.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele klasy 2 Technikum Architektury Krajobrazu, 3 Technikum Hotelarstwa i 4 Technikum Hotelarstwa.

Największą ilość punktów zdobyła Anna Gałan, uczennica klasy 2TAK. Drugie miejsce zajęły Ewelina Garboś i Karolina Kobylarz z klasy 3TH, uzyskując taką samą ilość punktów. Uczennice otrzymały słodkie upominki i oceny celujące z języka angielskiego. Pozostali uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni ocenami bardzo dobrymi. Gratulujemy!

Fundatorem nagród w konkursie był sklepik szkolny.

2012-03-14 AP

SPOTKANIE  w  STAROSTWIE  TARNOBRZESKIM

 

14 marca uczniowie klasy IV Technikum Agrobiznesu pod opieką pani Anny Gudz uczestniczyli w spotkaniu z Starostą Tarnobrzeskim panem Krzysztofem Pitrą. Spotkanie prowadził sekretarz starosty pan Kazimierz Błasiak. Młodzież miała okazję poznać historię Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, zasady funkcjonowania poszczególnych wydziałów i jednostek organizacyjnych, jak również podstawowe informacje dotyczące symboli powiatu i działalności Rady Powiatu Tarnobrzeskiego

2012-03-14 TP

 KONKURS "Przedsiębiorczy uczeń na rynku pracy"

 

W dniu 07 marca o godz. 10 w naszej szkole przeprowadzony został I etap XI edycji konkursu "Przedsiębiorczy uczeń na rynku pracy”. Konkurs organizowany jest przez Wyższa Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji.   W konkursie wzięło udział uczniowie z klas II i III Technikum Ekonomicznego. Uczniowie rozwiązując test mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności z zakresu znajomości podstawowych terminów dotyczących funkcjonowania gospodarki, prawa pracy oraz przepisów regulujących podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej. Nad przebiegiem konkursu i przygotowaniem uczniów czuwała pani Marzena Jarosz.

2012-03-08 MM

NASI  WOLONTARIUSZE
u CHORYCH DZIECI

 

W ramach kampanii "Mam haka na raka" uczniowie ZSP nr2 uczestniczyli w spotkaniu z dziećmi oraz personelem medycznym Oddziału Pediatrycznego tarnobrzeskiego szpitala.

Uczniowie zebrali zabawki, pluszaki, artykuły papiernicze oraz książki, które zostały przekazane na oddział szpitalny.

Tematyka tej kampanii to nie tylko odwiedzanie podopiecznych (pacjentów szpitala), ale propagowanie profilaktyki zdrowotnej, jak również rozumienie problemu ludzi chorych na raka.

2012-03-03 TS 

XV FINAŁ FESTIWALU "EUTRAPELIA"

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale XV edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia" w Stalowej Woli.

Chór "Dzikowianie" pod kierunkiem p. Wiesława Woźniaka wykonał pieśń 'Błękitne rozwińmy sztandary" na rozpoczęcie Mszy Św. w kościele p.w. Opatrzności Bożej. Następnie na scenie Domu Kultury wykonał pieśń "Bogurodzica", występując w strojach ludowych.

Pięknie zaprezentowały się nasze solistki: Karolina Wójcicka i Patrycja Kiełbasa, wykonując piosenki o matce i ojczyźnie. Uczestnicy Festiwalu otrzymali pamiątkowe laury i obrazki Maryi Dziewicy Loretańskiej.

Udział w Festiwalu stanowi zachętę do propagowania wartości chrześcijańskich w naszej szkole, przy życzliwej pomocy pana dyrektora Marka Szczytyński5o i całej dyrekcji.

2012-01-31 TS

"W JEDNOŚCI z BOGIEM BUDUJEMY RODZINĘ
i OJCZYZNĘ"

 

Tegoroczny XV Festiwal Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia" przebiegał pod hasłem "W jedności z Bogiem budujemy rodzinę i Ojczyznę". W ramach Festiwalu przygotowano program artystyczny pt. "Bóg, Maryja - rodzina - Ojczyzna".

Program uświetnił występ chóru "Dzikowianie" oraz soliści: Karolina Wójcicka, Marta Lis, Patrycja Kiełbasa. Wiersze recytowali: Aneta Jadach, Agata Lis, Magda Kosztur. Prowadzący Artur Ordon. Ponadto wystąpili: Ilona Rowińska, Kamila Sudoł, Martyna Grosicka, Ilona Komar, Lidia Kostecka, Marzena Seremet.

Program ukazywał wartości rodziny i Ojczyzny zjednoczonej z Bogiem i Maryją.

2012-01-21 ZM

OLIMPIADA WIEDZY EKOLOGICZNEJ

 

W dniu 9 stycznia 2011 r. w szkole odbyła się XXVII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej. 17 uczniów z różnych klas zmagało się z testem. Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw młodzieży wobec środowiska przyrodniczego, budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Tematyka obejmuje wiedzę z zakresu podstaw programowych biologii oraz wiadomości związane z szeroko pojętą ekologią. Najwyższą liczbę punktów i I miejsce uzyskał Robert Jadach kl. III TAK, II miejsce Ewelina Garboś  kl. III TH, III miejsce Mateusz Mroziński kl. III TA. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszego zgłębiania wiedzy z zakresu ekologii.

2012-01-21 ZM

OLIMPIADA WIEDZY EKOLOGICZNEJ

 

W dniu 9 stycznia 2011 r. w szkole odbyła się XXVII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej. 17 uczniów z różnych klas zmagało się z testem. Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw młodzieży wobec środowiska przyrodniczego, budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Tematyka obejmuje wiedzę z zakresu podstaw programowych biologii oraz wiadomości związane z szeroko pojętą ekologią. Najwyższą liczbę punktów i I miejsce uzyskał Robert Jadach kl. III TAK, II miejsce Ewelina Garboś  kl. III TH, III miejsce Mateusz Mroziński kl. III TA. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszego zgłębiania wiedzy z zakresu ekologii.

2012-01-18 US

ANETA SŁOMIŃSKA W FINALE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
z ZAKRESU RACHUNKOWOŚCI 

 

Uczennica kl. IV Technikum Ekonomicznego Aneta Słomińska zakwalifikowała się do etapu III (finałowego) Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości. W marcu br. będzie reprezentować szkołę i walczyć o prestiżowe nagrody zmagając się z najlepszymi z całej Polski.

Gratulujemy!

2012-01-10 AS 

 

ŚWIĄTECZNE GRAFFITI

 

 

W grudniu odbył się konkurs na Świąteczne graffiti , w którym udział wzięli nasi uczniowie z klasy IITKH Wojciech Włodarczyk oraz Kacper Smykla, zdobywając wyróżnienie. Prace konkursowe ozdabiały platformę na VIII Paradzie Mikołajów, a obecnie można je podziwiać na Stadionie Siarki.

Opiekę nad uczniami sprawowała p.  Anna Sadrakuła

Jak powstawało nasze graffiti możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach.

 

 

2012-12-10 TP

Św. Mikołaj w szkole

 

6 grudnia w naszej szkole za sprawą SU odbyły się Mikołajki. Tego dnia do wszystkich klas i grzecznych dzieci zawitał Mikołaj  z koszem pełnym słodyczy. Chcąc otrzymać od Mikołaja słodkie coś nie coś  klasa razem z nauczycielem zobowiązana była do powiedzenia wierszyka lub zaśpiewania piosenki - oczywiście o tematy związanej ze świętami. Było przy tym dużo śmiechu i radości. Oby więcej takich dni w naszej szkole…

2012-12-07 MM

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Bartosz"

 

działa  przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu ,
ulica Sandomierska 27, od  22 lutego 2006r. 

NUMER  KRS  - 0000250431       NIP -  867- 21-19-160      REGON – 180110714

TEL .  ( 015) 822-55-57     FAX  ( 015) 823-69-17

 KONTO BANKOWE – BOŚ – 56 1540 1131 2028 6223 3121 0001

  SKŁAD  ZARZĄDU:

  PREZES  ZARZĄDU   - MAŁGORZATA  MOTYKA

 ZASTĘPCA PREZESA - BEATA KUKLA-OSZAJCA

 SEKRETARZ                - MONIKA BARNA

 

 KOMISJA  REWIZYJNA:

MAREK  SZCZYTYŃSKI 

URSZULA  SZCZYTYŃSKA

BOLESŁAW  DZIERŻEK

ANNA GUDZ

 

  GŁÓWNE  CELE   I ZADANIA  STOWARZYSZENIA:

 

  • Promocja  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego w środowisku  edukacyjnym i społecznym.

  • Kultywowanie kilkudziesięcioletniej tradycji szkoły.

  • Finansowanie  przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych szkoły.

  • Wspieranie  działalności edukacyjnej, finansowej i kulturalnej szkoły.

 

2012-11-23 LK

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

 

Od wielu lat Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tarnobrzegu w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS prowadzi akcję, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV / AIDS, a też upowszechnienie symbolu "Czerwonej kokardki" - wyrazu  solidarności z osobami żyjącymi z HIV / AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Eksponowanie czerwonej kokardki zwraca uwagę na inicjatywy podejmowane przez instytucje państwowe, samorządowe i społeczeństwo obywatelskie oraz przypomina o konieczności osobistej przezorności w obliczu ryzyka, którego nie widać.

Rozpowszechnienie tego symbolu oraz wiedzy na temat AIDS stanowi pierwszy krok na drodze do oswojenia tematyki HIV / AIDS, co powinno zaowocować ograniczeniem liczby nowych zakażeń i wzrostem zrozumienia dla sytuacji osób żyjących z HIV. Proponujemy zapoznanie się z artykułami na ten temat.           

 pobierz plik pdf

 2012-11-23 TS

NASI UCZNIOWIE W DOMACH POMOCY
SPOŁECZNEJ

 

Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie naszej szkoły odwiedzili osoby przebywające w domach pomocy społecznej. W tym miesiącu uczniowie zaprezentowali program o Janie Pawle II - Papieżu Rodziny w Środowiskowym Domu Samopomocy i Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Tarnobrzegu.

Śpiew: Gabriela Tomczyk i Arkadiusz Kokowicz z akompaniamentem gitar, Damian Surowiec, Natalia Dziedzic, Karolina Sitek, Damian Lis.

Tekst: Wioletta Zięba.

Na zakończenie spotkania wszyscy razem zaśpiewali "Barkę". Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

 

 2012-11-09 TP

 

WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI "KOPERNIK"

 

W dniu 30 października 2012 uczniowie  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr  2  uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Jednodniowa wycieczka owocowała w liczne atrakcje.

Program obejmował pobyt w bliskim sąsiedztwie Stadionu Narodowego  oraz  możliwość nauki i zabawy w Centrum Nauki . W tym miejscu nie liczy się wiek uczestników, zawód, funkcje, jakie pełnią, wszyscy bawią się i uczą z takim samym zaangażowaniem. Nasi uczniowie zwiedzali wystawę stałą oraz Planetarium połączone z projekcją filmu "Słoneczna Podróż". Po wizycie w planetarium udaliśmy się do gmachu sejmu. W sali sejmowej przewodnik przedstawił skrócony wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Wykład był połączony ze zwiedzaniem wybranych budynków sejmowych, galerii Sali Posiedzeń Sejmu, hallu głównego (makiety kompleksu budynków sejmowych, tablicy upamiętniającej posłów , którzy zginęli w czasie II wojny światowej,  gabloty z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej, "korytarza marszałkowskiego".

Po pełnej przygód i wrażeń wizycie w Sejmie dotarliśmy do centrum handlowego „ Złote Tarasy” .

Do domów wróciliśmy około godziny dwudziestej drugiej. Wyprawa do Planetarium i Sejmu  była wyjątkowo udana: pouczająca, ciekawa i zabawna.

2012-10-29 BK-O 

"DZIKOWIANIE" ZAŚPIEWALI NA ZAKOŃCZENIE
"ROKU SŁOMKI"

 

Chór Dzikowianie pod kierunkiem Pawła Gosposia wystąpił 26 X 2012 w Gimnazjum nr 2. Swoim repertuarem uświetnił Uroczystość Tarnobrzeską, zamykającą Rok Jana Słomki - Wójta z Dzikowa. Szkoła uświetniła 100-lecie wydania ''Pamiętników włościanina". Chór w składzie 47 osób zaprezentował repertuar ludowy. Zaśpiewał Hymn Dzikowian, Czerwone jabłuszko, Tarnobrzeski gród i Czarnego barana. Występ chóru został nagrodzony gromkimi brawami. W uroczystości brał udział Prezydent Miasta Tarnobrzega Norbert Mastalerz, Naczelnik Wydziału Oświaty Anna Czaplińska, dyrektorzy szkół , rodzina Jana Słomki, uczniowie.

Obejrzyj fragmenty występu na YouTube.

2012-10-23 B S-P

SIGG - WIRTUALNE PIENIĄDZE,
PRAWDZIWE EMOCJE

Dnia 17 października 2012 r. młodzież naszej szkoły rozpoczęła  udział w  Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej (SIGG). Szkołę reprezentują uczniowie z klas: II  i III TE oraz III TKH, a opiekę nad nimi sprawują  p. M. Bręcławska, p. M. Jarosz i p. B. Serwan-Partyńska. Uczestnicy gry dostają do dyspozycji wirtualne 100 000 zł, dostęp do notowań on line i do platformy internetowej, która umożliwiała zakup i sprzedaż akcji spółek giełdowych wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40, dokonywanie transakcji krótkiej sprzedaży lub zakładanie lokat bankowych. Akcje już znajdujące się w portfelach inwestycyjnych uczestników są codziennie wyceniane według cen rynkowych.

Projekt w tym roku rozpoczął się kursem e-learningowym, który składa się z 10 modułów zawierających treści, których celem jest przybliżenie wiedzy z zakresu Giełdy Papierów Wartościowych i rynku kapitałowego oraz modułu z terminologią finansowo-giełdową w języku angielskim.

Uczestnikom projektu  życzymy udanych inwestycji, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

2012-10-15 MB

WARSZTATY W MOBILNYM CENTRUM INFORMACJI ZAWODOWEJ

 

Dnia 10 października uczniowie z klasy IV Technikum Agrobiznesu uczestniczyli w Dniu Otwartym Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Tarnobrzegu . W trakcie spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez doradców zawodowych. Tematem spotkania było poruszanie się po rynku pracy. Młodzież zapoznała się z rodzajami umów o pracę oraz sposobami rozwiązania tych umów. Przedstawiono również oferty prac sezonowych lokalnych przedsiębiorców. Dzięki warsztatom uczniowie zdobyli cenne wskazówki, które mogą wykorzystać w przyszłej pracy.

2012-10-11LK

SZKOLNE DYKTANDO

Z JĘZYKA OBCEGO

 

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 napisali dyktando z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego.  Nauczyciele: p. Joanna Rzeźnik, p. Halina Zbyrad, p. Ewelina Reguła oraz p. Lucyna Krakowiak wyłonili zwycięzców. Oto oni:

  • język angielski - Ewelina Garboś – kl. IV TH, Monika Dryka -  kl. IV TH, Paulina Sądel – kl. II TAK,

  • język niemiecki – Sylwia Nowicka – kl. IV TE,

  • język francuski – Małgorzata Janik – kl. II TAK/TH,

  • język rosyjski – Martyna Grosika – kl. II TE .

 

Zwycięzcy otrzymali oceny celujące oraz bardzo dobre, w zależności od kryteriów, które przyjęli nauczyciele.

Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom gratulujemy !!!

 2012-10-08 MJ 

LEKCJA o FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

 

W dniu 03.10.12  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odbyła się „Lekcja o Funduszach Europejskich”, w której uczestniczyła klasa II Technikum Ekonomicznego, a poprowadziła ją Marzena Jarosz. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czegoś o formach pomocy udzielanej Polsce ze środków unijnych. Poznali Fundusze Strukturalne i Programy Operacyjne, dzięki którym możliwe jest korzystanie z pomocy Unii. Zapoznali się również z inwestycjami realizowanymi w naszym otoczeniu, a także dowiedzieli się jakie działania finansowane są  z Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. Uczniowie wzięli także udział w konkursie, którego celem było sprawdzenie zdobytej podczas lekcji wiedzy. Najlepsi z nich otrzymali atrakcyjne nagrody, ufundowane ze środków unijnych. Na koniec zajęć młodzież podzieliła się refleksjami na temat pozytywnych zmian, które dostrzega  w  swoim otoczeniu, a które dzieją się za sprawą przynależności Polski do Unii Europejskiej.   

2012-10-01 HZ

NOWY PROJEKT NA NOWY ROK SZKOLNY

 

Projekty eTwinning to współpraca bliźniaczych przedszkoli i szkół za pośrednictwem mediów  elektronicznych. W bieżącym roku szkolnym rozpoczynamy nowy projekt eTwinning. Tytuł projektu„Русский –язык, которыйнасобъединяет” (Rosyjski – język, który nas łączy).  W czasie trwania projektu będziemy zapoznawać się, prezentować swój kraj, miasto, szkołę, siebie. W dalszej części projektu będziemy m.in. tworzyć reklamę produktu typowego dla naszego kraju, rozmawiać i dyskutować o stereotypach. Wszystkie te działania podejmiemy, aby  przekonać się, czy język rosyjski może służyć jako środek do nawiązywania kontaktów i przyjaźni z ludźmi z innych krajów europejskich (nie tylko Rosji).

Podjęcie współpracy właśnie w języku rosyjskim będzie wymagało pokonania barier  językowych nie tylko w sensie merytorycznym,  ale i technicznym – uczestnicy muszą nabyć umiejętność posługiwania się klawiaturą rosyjską, co jest dla nich dodatkowym „bonusem”.

Naszymi partnerami w bieżącym projekcie będą uczniowie i nauczycielka języka rosyjskiego, pani Natalija Klioriene  z litewskiego liceum w Kownie. W naszej szkole za prowadzenie projektu odpowiada pani Halina Zbyrad, nauczyciel języka rosyjskiego.

Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów związanych z projektami, zapraszamy do Kącika języka rosyjskiego na szkolnej stronie internetowej .

2012-09-30 TP

PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 

Dnia 27 września 2012 r. odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, a następnie Olimpiada Pierwszoroczniaka, przygotowane przez SU i nauczycieli wychowania fizycznego. Rywalizacje klas pierwszych i laur zwycięstwa przypadł klasie I s/e „B”.

Mamy nadzieję, iż uroczystość otrzęsin pozostanie pierwszoklasistom na długo w pamięci. Od tej chwili jesteście pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Witamy wśród szkolnej braci!

2012-09-13 MK

„PODKARPACIE STAWIA NA ZAWODOWCÓW”

 

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Podkarpacie stawia na zawodowców”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowany w ramach Działania 9.2 Podniesienie jakości
i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ”, który będzie realizowany w latach 2012-2014.

Zachęcam do zapoznania się z założeniami projektu na stronie internetowej: www.zawodowcy.tarnobrzeg.pl

Od 11.09.2012 r. rozpoczynamy rekrutację na praktyki zawodowe w zakładach pracy. Praktyki trwają 10 dni, mogą być realizowane w weekendy. Oferta jest skierowana do uczniów klas II i III  wszystkich  kierunków kształcenia w naszej szkole. Zainteresowanych proszę o kontakt z Marzeną Karwat – asystentem koordynatora projektu.

Marzena Karwat

2012-07-02 KD 

II ZIELONY  PIKNIK  PODKARPACKI

 

W dniu 24 czerwca br. w Grębowie odbył się II Zielony Piknik Podkarpacki. Okoliczne gminy przygotowały stoiska informacyjno - promocyjne, degustacje regionalnych potraw, konkursy i zabawy. Nasza Szkoła reprezentowała miasto Tarnobrzeg. W turnieju kulinarnym zajęliśmy II miejsce, otrzymując dyplom, puchar i czek o wartości 200 zł.

Nasze stoisko cieszyło się szczególnym zainteresowaniem. Czar stołu spowitego polnymi kwiatami, pięknie udekorowane smaczne potrawy, przyciągnęły tłumy zwiedzających. Młodzież serwowała naturalne, pełne inspiracji potrawy z wołowiną o niezapomnianym smaku i zapachu.

Szczególne podziękowania należą się uczniowi Damianowi Dybusowi z kl. III TŻ, Karolinie Burlikowskiej, Sylwii Robak, Oli Mokry i Marcie Walickiej z kl. II TŻ.

Wszystko to odbyło się przy wielkim wsparciu pana dyrektora Marka Szczytyńskiego i  bezpośredniej pomocy pań: Marzeny Karwat, Sabiny Dyjak i Krystyny Dzierżek.

 

2012-04-26 SS 

HISTORY TELLS US OUR STORY

 

W dniach 19-25 kwietnia 2012r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 realizował kolejny etap dwuletniego wielostronnego projektu Comenius o nazwie „History tells us our story” . W projekcie biorą udział  szkoły z Grecji - 3rd General Lyceum of Katerini, Włoch - Istituto di Istruzione Superiore E. Fermi -sez. geometri- Formia, i Hiszpanii - CEIP San Bernabé, Trijueque (Guadalajara). Celem projektu jest wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji, poprzez  uświadomienie dziedzictwa kulturowego i obywatelstwa europejskiego oraz podniesienie kompetencji w zakresie technologii informacyjno-komputerowych (ICT).

Podczas styczniowej wizyty w Grecji, uczniowie pracowali na terenie archeologicznych wykopalisk Dion, niedaleko Katerini - miejscu kiedyś ściśle związanym z Zeusem, odtwarzali tam z ruin świątynię Izydy w wersji komputerowej w programie AutoCAD oraz wykonali makietę świątyni. Następnie przyszedł czas na prace w Polsce. Po spotkaniu się z dyrekcją szkoły w piątek 20 kwietnia, następnego dnia uczestnicy projektu wybrali się do Przemyśla, gdzie na terenie zamku Kazimierzowskiego młodzież z Włoch wykonała pomiary geodezyjne ruin - preromańskiej rotundy i monasterium, a uczniowie naszej szkoły dokumentowali pracę wykonując zdjęcia oraz nagrywając film z realizowanej pracy. Po powrocie do Tarnobrzega część uczniów włoskich zajęła się komputerową rekonstrukcją 3D, a pozostali uczestnicy projektu wykonali makietę  rotundy i monasterium, a uczniowie naszej szkoły z Technikum Architektury Krajobrazu zaprojektowali teren zielony wokół danego obiektu.

Podczas wyjazdów i prac uczniom towarzyszyli nauczyciele naszej szkoły: koordynator projektu - Pani Swietłana Siudzińska oraz Justyna Wójcik, Ewa Brzozowska i Marcin Reguła. W czasie wolnym goście zwiedzili Sandomierz aby lepiej zapoznać się z architekturą epoki średniowiecza oraz Baranów Sandomierski, gdzie mieli okazję zobaczyć pokaz rycerski oraz spróbować dań kuchni staropolskiej. W poniedziałek 23 kwietnia zagraniczni uczniowie i ich nauczyciele byli gośćmi Prezydenta Miasta Tarnobrzeg Pana Norberta Mastalerza i Pani Anny Czaplińskiej – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu. Na tym spotkaniu zapoznali się z systemem edukacyjnym w Polsce i strukturą organizacyjną miasta. Goście docenili kuchnię polską, uroki naszego miasta – ładne ulice, Plac Bartosz Głowackiego oraz byli zachwyceni dużą ilością zieleni.

Prace nad projektem będą kontynuowane po powrocie do domu, uzupełniane rysunkami projektowymi i odręcznymi, broszurami o wybranym miejscu archeologicznym, prezentacjami Power Point i zostaną umieszczone na stronie internetowej projektu, nie tylko w języku angielskim, ale także w językach wszystkich krajów partnerskich: www.comeniushistoryproject.eu  

 

2012-04-05 MD

WYSTĘP CHÓRU W SANDOMIERZU

 

Chór „Dzikowianie”, perła Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Tarnobrzegu, wystąpił 2 kwietnia w Zamku Sandomierskim. Występ chóru uświetnił wykład dr Magdaleny Baur - przewodniczącej organizacji Europa-FELS dotyczący działalności tej organizacji w Europie. Europa-FELS praktykuje współpracę europejską w zakresie szkolnictwa i edukacji. Zakres jej działalności obejmuje m.in. współpracę z narodowymi i międzynarodowymi instytucjami kształcenia , planowanie, organizację i przeprowadzanie międzynarodowych seminariów oraz planowanie, organizację i przeprowadzanie wewnątrzszkolnych  i regionalnych kursów doskonalenia nauczycieli.

Chór zaśpiewał na wstępie Hymn Polski, Unii Europejskiej i Niemiec. Na zakończenie chórzyści zaśpiewali „Marsz marsz Polonia”. W uroczystości udział wzięli nauczyciele języka niemieckiego z Tarnobrzega i Sandomierza, wykładowcy NKJO w Sandomierzu oraz studenci.
W sandomierskim zamku chórowi towarzyszył opiekun artystyczny Wiesław Woźniak oraz nauczycielka języka niemieckiego Monika Dziadura.

2012-01-04 TP 

Tarnobrzeski Rolnik otwiera
nowe kierunki kształcenia

- Dzień Otwarty  2012

 

Ten skrótowiec – ZSP – można rozszyfrować na wiele sposobów: Zostaw Stare Przyzwyczajenia, Zacznij Swoją Przyszłość, Zieleń Sprzyja Przygodom, Związek Serdecznych Przyjaciół lub po prostu… Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

 A jeśli dodamy, że chodzi o Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu, popularny „ROLNIK”, całkowicie zasadne okażą się również wyżej przedstawione rozwinięcia tego niepozornego skrótowca. Przyszłość, przygoda i przyjaźń – to trzy słowa kluczowe dla naszej szkoły.

 Dnia 30 marca 2012r. w iście wiosennej aurze Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego (popularny i lubiany „Rolnik”) otworzył swoje podwoje dla odwiedzających go gimnazjalistów. Szkołę  odwiedziły  zorganizowane grupy młodzieży z Tarnobrzega i gmin ościennych.

Po uroczystym otwarciu imprezy, dla licznie zgromadzonej w sali gimnastycznej młodzieży i ich opiekunów, rozpoczął się bardzo atrakcyjny program artystyczny. Swoje talenty zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Okazało się, że jest ich niemało. Gimnazjaliści  mogli podziwiać pokazy tańców nowoczesnych oraz przekonać się o wysokim stopniu umuzykalnienia swoich starszych koleżanek. Podziwiali popisy gry aktorskiej w występach naszych kabaretów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy CAPOEIRY.

Odwiedzająca „ROLNIK” młodzież gimnazjalna mogła podziwiać happening     o zdrowej żywności przygotowany przez technikum żywienia i gospodarstwa domowego, prace uczniów -  technikum architektury krajobrazu.

W sali wspomnień gimnazjaliści poznawali blisko 70 – letnią historię szkoły, zaś w firmie symulacyjnej TARSODZIK przyglądali się pracy naszych „ ekonomistów” w biurze.  Goście w asyście naszych uczniów  poznali szkołę, udali się do pracowni komputerowych, sal dydaktycznych, zwiedzili bibliotekę   i sale gimnastyczną.

 W roku szkolnym 2012/2013 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 „ROLNIK” proponuje kształcenie w następujących zawodach: technik hotelarz, technik architektury krajobrazu, technik agrobiznesu, technik ekonomista i technik żywienia i usług gastronomicznych. Nowością  w tym roku  jest technik spedytor i technik  turystyki wiejskiej.  Każdy z tych zawodów ma silną pozycję na współczesnym rynku pracy, dlatego warto związać swą najbliższą przyszłość z naszą szkołą, by poznać tajniki wybranej profesji.

 Tego wiosennego marcowego dnia gimnazjaliści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, która największy nacisk kładzie na wysoki poziom nauczania oraz indywidualne podejście do ucznia. Nasi uczniowie co roku znajdują się w czołówce najlepszych w województwie. Absolwenci natomiast z powodzeniem zdają egzaminy z przygotowania zawodowego, podejmują dalsze kształcenie na uczelniach wyższych albo pracę w swojej specjalności szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, a także sami podejmują działalność gospodarczą.

 ZSP nr 2 „ROLNIK” oferuje swoim uczniom nie tylko suchą wiedzę, ale i naukę poprzez praktykę i poznanie. Dlatego żacy mogą uczestniczyć tutaj w szeregu kół naukowych, gdzie mogą poczuć się aktorami, dziennikarzami, ekologami, tancerzami lub rozwijać swoją wiedzę w przedmiotach ścisłych.

Nie wiemy, czy młodzież, która odwiedziła szkołę wróci tu we wrześniu, ale jedno wiemy na pewno żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi, wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione. Szkoła stała się bliższa przyszłym uczniom przez sam fakt poznania reguł jej działania zarówno tych oficjalnych jak i tych przekazywanych sobie z ust do ust, które także tworzą klimat szkoły.

 

2012-03-27 TS

"DWA ŚWIATY"
CYKORYJE

 

 

Nasza szkoła bierze udział w konkursie żywieniowym '' Nakręć się na zdrowie''. Uczniowie klasy III TŻ: Katarzyna Rogowska, Ewelina Kalita, Anna Numrych, Karolina Miśkiewicz, Joanna Lis, Barbara Szal, Aleksandra Ślęzak, Aleksandra Szaraniec, Damian Dybus, Jagoda Smykla, Mariusz Orzechowski oraz uczniowie klasy IV TH Adrian Wrzesień i Tomasz Durlej biorą udział w tym konkursie. Konkurs, organizowany jest w ramach projektów Fundacji Banku Ochrony Środowiska z myślą o zdrowiu młodych ludzi, których złe wybory żywieniowe są coraz częściej przyczyną dolegliwości zdrowotnych.

Głównym celem konkursu jest dotarcie do młodych ludzi i poszerzenie ich wiedzy na temat korzyści płynących ze spożywania żywności ekologicznej. W trakcie trwania konkursu nauczą się oni, jak tworzyć małe formy filmowe i zrealizowanym przez siebie filmowym spotem, będą mogli przekonać swoich rówieśników, że zdrowe odżywianie jest korzystne i na czasie. Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy - "Kręcimy się wokół tematu" - obejmuje stworzenie zespołu z osób o różnych predyspozycjach, przeanalizowanie problematyki zdrowego odżywiania i żywności ekologicznej, wybór tematu spotu filmowego oraz podział zadań pomiędzy członków zespołu. Drugi - "Kręcimy filmy" - obejmuje stworzenie scenariusza, scenorysu i harmonogramu pracy nad produkcją filmową, filmowanie i montaż przygotowanego materiału.

Opiekunami konkursu są p.Sabina Dyjak i p.Krystyna Dzierżek. Postępy w etapach konkursu można śledzić na stronie internetowej www.filmnazdrowie.pl

Obejrzyj spot:   http://youtu.be/lTCr8g5FGyI

 

2012-03-15 B S-P

           SUKCES MŁODYCH EKONOMISTÓW

    

Dnia 15 marca 2012r w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku odbył się finał X edycji Podkarpackiego Konkursu Ekonomicznego „Młody Ekonomista - 2012", pod hasłem „Wpływ systemu bankowego na funkcjonowanie przedsiębiorstw”.  Konkurs jest dwustopniowy. W jego pierwszym  etapie  udział wzięło 320 uczniów z 13 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 31 uczniów a wśród nich trzy osoby z naszej szkoły tj. Małgorzata Lis, Aneta Słomińska i Wiktor Błasiak. Uczniowie ci do zmagań międzyszkolnych przygotowywali się pod kierunkiem pani Bogusławy Serwan-Partyńskiej.

Konkurs ten jest od sześciu lat wpisany do kalendarza imprez wojewódzkich i objęty patronatem przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Wysoki poziom merytoryczny konkursu zapewnia objęcie go opieką naukową przez Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Przemyśl – Rzeszów

Etap finałowy konkursu sprawdzający wiedzę i umiejętności określone w tegorocznej jego tematyce obejmował test oraz zadanie otwarte.

Część testowa składała się 30 pytań, które opracowały osoby prowadzące seminarium szkoleniowe przygotowujące do finału tj: dr Bożena Sowa,  dr Ryszard Kata oraz  mgr Justyna Gdula. Po zakończeniu testu 15 najlepszych uczniów zostało zakwalifikowanych do drugiej części finału. Wśród nich byli Małgorzata Lis i Wiktor Błasiak.

W drugiej części konkursu uczniowie mieli do wykonania zadanie otwarte w oparciu o program finansowo – księgowy Rewizor GT. Nasi uczniowie poradzili sobie z tym bardzo dobrze wykazując się dużą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi i w ostatecznej klasyfikacji Wiktor Błasiak zajął IV miejsce uzyskując tytuł laureata konkursu i w nagrodę otrzymał zewnętrzny dysk twardy, kilka pozycji książkowych oraz pamiątkowy dyplom, natomiast Małgorzata Lis zajęła X miejsce. Wszyscy finaliści konkursu otrzymali od organizatorów kalkulatory oraz pamięć pendrive 8GB.

Konkurs jest kolejnym potwierdzeniem wysokiego poziomu kształcenia ekonomicznego w naszej szkole. Nasi uczniowie co roku znajdują się w czołówce najlepszych w województwie. Absolwenci natomiast z powodzeniem zdają egzaminy z przygotowania zawodowego, podejmują dalsze kształcenie na uczelniach wyższych albo pracę w swojej specjalności szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, a także sami podejmują działalność gospodarczą.

Zapraszamy do naszej szkoły absolwentów gimnazjum- zapewniamy wysoki poziom kształcenia zawodowego i przyjazną atmosferę.

2012-03-14 AP

„JESTEM PRZEDSIĘBIORCZY”

 

Koło Naukowe Finansów i Rachunkowości „KAPITAŁ" funkcjonujące w Instytucie Ekonomii i Zarządzania PWSTE w Jarosławiu organizowało konkurs z zakresu przedsiębiorczości, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu Podkarpacia.

Nasza szkoła była jedną z 43, które się zakwalifikowały z regionu Podkarpacia.

Rywalizacja rozpoczęła się 12 marca o godz.10. Wzięli w niej udział uczniowie klas II i III Technikum Ekonomicznego. Założeniem konkursu jest umożliwienie młodzieży sprawdzenia swojej wiedzy, umiejętności i predyspozycji w pytaniach konkursowych, a także rozwijanie przedsiębiorczego myślenia.

Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się w roli przedsiębiorcy działającego podczas zmieniających się warunków ekonomicznych i rynkowych. Konkurs ma wykształcić wśród młodych ludzi przekonanie, że przedsiębiorczym można być  w każdym wieku, realizując swoje pasje w biznesie i indywidualnie rozwijając się zawodowo. Jest to możliwe poprzez systematyczne zdobywanie wiedzy, nie tylko teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej.

Konkurs pod hasłem „JESTEM PRZEDSIĘBIORCZY" przebiega w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Bogusława Serwan–Partyńska i p. Marzena Bręcławska.

Poprzez udział w tego typu konkursach młodzież technikum ekonomicznego ma okazję wykazać się swoją przedsiębiorczością a także wiedzą i umiejętnościami zdobytymi m.in na praktyce w szkolnej firmie symulacyjnej „TarSoDzik” oraz na zajęciach wykorzystujących programy finansowo - księgowe INSERT GT w prowadzeniu małej firmy. Dzięki temu jesteśmy na pierwszym miejscu w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim w rankingu szkół średnich technikalnych , który został przygotowany przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą” w styczniu  2012r.  

 2012-02-23 BS-P

UCZNIOWIE  Z  KLASY  IV  TE  NA  SZKOLENIU 
 W  LEŻAJSKU  
   

             

W dniu 22 lutego 2012 r. uczniowie z klasy IV technikum ekonomicznego Małgorzata Lis, Aneta Słomińska i Wiktor Błasiak pod opieką pani Bogusławy Serwan – Partyńskiej wzięli udział w profesjonalnym szkoleniu przygotowującym do Podkarpackiego Konkursu Ekonomicznego „Młody Ekonomista 2012”. Szkolenie to zostało zorganizowane w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, w którym uczestniczyli również finaliści z innych podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych.

W tym roku hasło X edycji konkursu brzmi „Wpływ systemu bankowego na funkcjonowanie przedsiębiorstw”. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładów przygotowanych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, Kierownika Oddziału Operacyjnego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, jak również Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie.  Dr Ryszard Kata z Uniwersytetu Rzeszowskiego w bardzo ciekawy sposób przeprowadził wykład na temat oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Natomiast dr Bożena Sowa z WSPiA z dużym zaangażowaniem mówiła o organizacji systemu bankowego. Pani Kierownik banku  w sposób syntetyczny zreferowała zagadnienie kredytów inwestycyjnych. Natomiast Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP   przedstawił funkcje banku centralnego. Na szkoleniu poruszono również zagadnienia dotyczące wykorzystania programów finansowo – księgowych w prowadzeniu firmy. Organizatorzy przewidzieli także dla uczniów upominki w postaci pamięci pendrive 8GB, które ufundował Narodowy Bank Polski O/Rzeszów.  

2012-01-26 MM  

SPEKTAKL  TEATRALNY  "NA ZAKRĘCIE"

 

Dnia 26 stycznia 2012 r. odbył się  dla rodziców klas I i II   spektakl teatralny pt. ,, NA ZAKRĘCIE". Sztuka poruszała problematykę wejścia na drogę sekty satanistycznej najmłodszej córki, która szukała wolności i miłości, ale nikt jej nie dostrzegał!. Rodzina żyje na wysokim poziomie materialnym, lecz skłócona w relacjach i poddana pod dyktando emerytowanej babci sędziny, która życie widzi poprzez pryzmat paragrafów. Rodzina stanęła na zakręcie własnego życia i jedynym możliwym argumentem było spojrzenie prawdzie w oczy, że trzeba to zmienić!.
W sztuce zagrali nauczyciele i uczniowie szkoły.

Obsada:

Matka - Monika Barna

Ojciec - Artur Szkutnik

Babcia - teściowa - Małgorzata Motyka

Córki - Anna Faryniarz, Agata Lis - klasa II TH

Zakonnicy - Artur Ordon, Radosław Szczur - klasa III TŻ

Dyrektor ośrodka terapeutycznego - Agata Serafin

Scenariusz i reżyseria - Małgorzata Motyka

Scenografia - Anna Piotrowska, Aneta Sajda

Prezentacja multimedialna - Bogusława Serwan-Partyńska

Dźwięk - Łukasz Piela

W sztuce wykorzystano utwory zespołów: KAT, MECH i KLINCZ.

2012-01-18 BS-P

 

I ETAP PODKARPACKIEGO KONKURSU EKONOMICZNEGO "MŁODY EKONOMISTA - 2012"  ROZSTRZYGNIĘTY  

 

W dniu 17 stycznia 2012 r. uczniowie kl. IV technikum ekonomicznego wzięli udział w szkolnych eliminacjach X edycji Podkarpackiego Konkursu Ekonomicznego „Młody Ekonomista – 2012”, który w tym roku odbywa się pod hasłem ”Wpływ systemu bankowego na funkcjonowanie przedsiębiorstw”.
Konkurs jest objęty patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, a jego współorganizatorami są uczelnie wyższe tj. Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu oraz instytucje finansowe m.in. PKO BP S.A., ZUS, oraz Urząd Skarbowy o/Leżajsk.
Udział w konkursie ma na celu uaktywnienie młodzieży w podnoszeniu swojej wiedzy i umiejętności w dziedzinie ekonomicznych przedmiotów zawodowych.
W etapie szkolnym konkursu uczniowie rozwiązywali test składający się z 70 pytań.
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się trzy osoby tj.:
Małgorzata Lis    Aneta Słomińska   Wiktor Błasiak.
Finaliści zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego będą uczestniczyć w dniu 22.02.2012r w Leżajsku w profesjonalnym szkoleniu prowadzonym przez wykładowców uczelni wyższych oraz pracowników instytucji finansowych sprawujących opiekę merytoryczną nad konkursem.
Etap finałowy odbędzie się 15.03. 2012 r w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.   

2012-01-11 TP

NAJLEPSZE LICEA i TECHNIKA w POLSCE

 

O północy 10 stycznia br. ogłoszono wyniki czternastej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimanzjalnych 2012, przygotowanego przez Perspektywy  i Rzeczpospolitą.

Miło nam poinformować, że szkoła naszego Zespołu, Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego, znalazła się wśród 100 najlepszych techników w Polsce  w rankingu tygodnika Perspektywy.

 Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz ocenę szkoły przez kadrę akademicką. Po raz pierwszy w przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych. Ranking obejmował 5000 szkół ponadgimnazjalnych (liceów i techników).

 W województwie podkarpackim Technikum Ekonomiczne jest na siódmej pozycji. Technikum Architektury krajobrazu uplasowało się na 12 miejscu, zaś Technikum Hotelarstwa na – 25 pozycji. Więcej informacji na www.licea.perspektywy.pl.

 Gratulujemy uczniom i nauczycielom.

 

2012-01-04 BD

  PŁOMIEŃ CHMIELÓW     -   TOWARZYSTWO SPORTOWE STALE

                              7       :        7

To nie wynik meczu, lecz bilans zwycięstw dwóch drużyn piłkarskich spod Tarnobrzegu, grających w lokalnej B-Klasie w rundzie jesiennej. W tabeli B-Klasy Płomień zajmuje 3 miejsce z 24 punktami, a ST Stale jest na miejscu 5 mając punktów 21. Obydwie drużyny wysokie miejsca zawdzięczają 6 zawodnikom, którzy są uczniami naszej szkoły. W Płomieniu Chmielów grają: Tomasz Durlej, Damian Gurdak i Karol Koper. Obrońcami ST Stale są: Marcin Wiącek, Bartek Wolak a pomocnikiem Dawid Walski. Tomek, Marcin i  Bartek, wspomagani przez Adriana Września z klasy IV TH, prowadzą przy tym strony internetowe swoich klubów.  Zachęcamy wszystkich do kibicowania naszym piłkarzom w nadchodzącej wiosennej rundzie rozgrywek. Przebieg rywalizacji można śledzić na stronach internetowych klubów.  (kliknij logo)

 

 

2012-01-04 BD 

STRONA SZKOLNEGO KLUBU
SPORTOWEGO

 

 

Zapraszamy Czytelników do odwiedzania strony Szkolnego Klubu Sportowego naszej szkoły. Znajdziecie ją w dziale Organizacje. Będziemy w niej informować o osiągnięciach sportowych kolegów i koleżanek oraz o działalności Klubu.

Na początek relacja z turnieju tenisa stołowego w Nowej Dębie.

 

 

2012-12-10 TP

Dziś cień wosku ci ukaże,
co ci życie niesie w darze

 

Dzień 30.11.2012 r. w naszej szkole przebiegał pod znakiem wróżb andrzejkowych. Któż z nas nie pragnie poznać swojej przyszłości i dowiedzieć się, jak będzie wyglądało jego życie za 10 czy 20 lat?

W Andrzejki próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również ulegli urokowi wróżb, magii, kabały. Korytarze szkolne na kilka godzin stały się azylem dla wróżek i jasnowidzów, w których role znakomicie wcielili się nasi uczniowie.   Wróżki  chętnie przepowiadały wszystkim przyszłość. Dziewczęta  korzystające z andrzejkowych przepowiedni były zadowolone z wizji dalszego życia, bo której nie cieszyłaby kariera modelki, aktorki czy piosenkarki. Z usług wróżek skorzystali także chłopcy i  nauczyciele. Wróżby były optymistyczne i bardzo pomysłowe.

2012-12-07 MM

Grupa Wsparcia i Wolontariuszy "Jestem"

 

To już 16 rok naszej działalności!

Przez te wszystkie lata pracowaliśmy na rzecz innych. Uczyliśmy się być kreatywnym, bezinteresownym a nade wszystko naszej posłudze przyświecała jedyna myśl - nasze hasło:

"NIE MA WIĘKSZEGO POWOŁANIA JAK MIŁOŚĆ CZŁOWIEKA DO CZŁOWIEKA"

Dziś w dobie zabiegania, braku czasu by zatrzymać się i spojrzeć na swoje życie, zmierzamy się dopiero wtedy z czasem kiedy naprawdę go nam zabraknie na miłość do drugiego człowieka. Dziś wszystkim się wydaje, że nie można kochać innych, a szczególnie tych, którzy nam się naprzykrzają.
Dopiero wtedy, kiedy człowiek staje twarzą w twarz z bólem, chorobą i odrzuceniem zadaje pytanie: CZEMU JA!!! 

Nasza praca z chorymi i na rzecz samotnych ludzi to uczenie się pokory, rozumienia sensu życia i jego wartości.

Trudno dziś spotkać osoby, które bez jakiegokolwiek zysku poświęcają czas innym.
GRUPĘ WSPARCIA I WOLONTARIUSZY "JESTEM" założyła nasza pedagog - MAŁGORZATA MOTYKA i do dnia dzisiejszego prowadzi nas po ścieżkach posługi wolontarystycznej.

Nasza posługa to spędzanie czasu z chorymi, pomoc przy akcjach charytatywnych na rzecz środowiska lokalnego.

Obecnie Grupa liczy 12 czynnych wolontariuszy.
Jesteśmy pierwszą szkołą w Tarnobrzegu, która 16 lat temu założyła GRUPĘ WSPARCIA ,,JESTEM,, i z tego jesteśmy dumni!.

Przez te lata w Grupie pracowało 167 wolontariuszy – uczniów ZSP nr 2 w Tarnobrzegu - ,, ROLNIKA,,
Pracujemy bez rozgłosu medialnego - bo nie o to nam chodzi by popisywać się swoją działalnością, lecz służymy pokornie tym, którzy dla nas są najważniejsi: biedni i samotni.

2012-11-26 TS

"DZIKOWIANIE" ZAŚPIEWALI NA INAUGURACJI XVI EUTRAPELII

 

Chór "Dzikowianie" wystąpił w inauguracji XVI edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia", pod hasłem "Taka jest nasza wiara".

Festiwal rozpoczął sie Mszą św. w Katedrze Sandomierskiej, podczas której nasz chór pod kierunkiem Pawła Gosposia pięknie wykonał dwie pieśni: "Wierzę w Ciebie Panie" oraz "My chcemy Boga".

Następnie w Domu Katolickim chór zaśpiewał jeszcze pieśń "Bogurodzica".

Nasza Szkoła była reprezentowana bardzo licznie. Na Festiwal wyjechało aż 50 uczniów. Młodzież ubogacona wartościami chrześcijańskimi, zadowolona wróciła do szkoły.   

2012-11-12 MJ

11 Listopada – Święto Niepodległości

 

W dniu 09.11.12 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 uroczystą akademią uczciliśmy Święto Niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klasy II TE. Gościnnie wystąpili – Justyna Mazur, Gabriela Tomczyk i Arkadiusz Kokowicz. Przewodnim hasłem uroczystości była „Wolność” i to co z nią robimy. Prowadzący snuli refleksje czy zdołamy ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń i słabości? Jak będzie wyglądała nasza przyszłość i czy to zależy od nas?

W programie akademii wykorzystano utwory muzyczne: „Nie pytaj o Polskę” G. Ciechowskiego, „Kocham wolność” Chłopców z placu broni, „Wolność” M. Balcara, „Patriotyzm” Lecha Makowieckiego oraz utwory literackie: „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” W.Szymborskiej, „Polska” K. Gałczyńskiego i „Gdyby nie oni” P. Łosowskiego.

Młodzi artyści bardzo starali się aby ta akademia przebiegała w radosnym nastroju. Udało się uniknąć podniosłości i patosu, bo dzień niepodległości to święto radości.                          foto na YouTube

 

2012-11-05 TS

"PAPIEŻ RODZINY"

 

W dniu 25 października młodzież naszej Szkoły wzięła udział w apelu poświęconym osobie Jana Pawła II, pod hasłem "Papież Rodziny".

Teksty zaczerpnięte z nauczania Jana Pawła II na temat miłości, małżeństwa i rodziny zaprezentowali: Artur Ordon, Radosław Szczur i Klaudia Błasiak.

Apel pięknym śpiewem ubogacili: Gabriela Tomczyk, Damian Surowiec, Natalia Dziedzic, Karolina Sitek i Damian Lis. Wykonawcom wspaniałą grą na pianinie towarzyszył Arkadiusz Kokowicz.

Ponadto uczniowie poprzez pantomimę ukazali zagrożenia współczesnej rodziny. Wykonawcy: Lidia Kostecka, Marzena Seremet, Iwona Cebula, Anna Rytwińska, Mateusz Babula, Sulwia Kryczka, Natalia Wójcik, Justyna Rębisz, Kamila Makurat, Marlena Wawrzkiewicz, Michał Kołodziej, Małgorzata Tomczyk.

Apel zakończyła pieśń "Barka". 

             posłuchaj na YouTube

2012-10-22 ZM   

 

PRZYŁĄCZ SIĘ DO WALKI Z BIAŁACZKĄ!

 

W związku z Akcją Dzień Dawcy Szpiku pod hasłem "Młodzież Tarnobrzega Ratuje Życie Chorym na Białaczkę" Edycja II , pełnoletnia młodzież naszej szkoły 17. 10. 2012 r. wzięła udział w prelekcji poświęconej białaczce oraz rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku. Na spotkaniu w PWSZ w Tarnobrzegu z lekarzem hematologiem dr Markiem Dudzińskim z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie obecni byli uczniowie klas III TH, III TŻ, III TKH, III TE, IV TŻ, IV TE, IV TA. Młodzież wysłuchała wykładu dotyczącego chorób krwi oraz poboru i przeszczepu szpiku kostnego.

Zwieńczeniem akcji będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego 23. 10. 2012 r. - krótki wywiad medyczny oraz wypełnienie formularza, pobór (4ml) krwi celem przeprowadzenia specjalistycznych badań. Chory na białaczkę dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepu komórek macierzystych od niespokrewnionego, zgodnego genetycznie dawcy.

Wszystkim uczniom biorącym udział w akcji DZIĘKUJEMY.

2012-10-15 MK

 

GDZIE PRAKTYKI ZAWODOWE?

 

W ostatnich dniach rozstrzygnięto konkursy na prowadzenie praktyk zawodowych dla uczniów Technikum Żywienia, Technikum Hotelarstwa i Technikum Ekonomicznego, w ramach projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców".

Uczniowie z TŻiGD uczyć się będą zawodu w PPHU "Zbych" w Tarnobrzegu. Dla praktykantów z Technikum Hotelarstwa wybrano Grupę Hotelowo Turystyczną SANTUR A.S. Tomala Sp.J. w Dwikozach. Praktyki dla Technikum Ekonomicznego zorganizują: Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu, Bank BGŻ w Tarnobrzegu, Skup i Sprzedaż Owoców i Warzyw Łoniów.

Materiały biurowe dla praktykantów dostarczy Firma Handlowa "KWAN". Opiekę pedagogiczną nad uczniami sprawować będą nauczyciele z Przedsiębiorstwa Markus Marek Bołoz. Odzież roboczą zapewni firma "Esculap" s.c. z Tarnobrzegu, a ubezpieczenia NW  dokona PZU SA.

2012-10-11 LK

LEKCJA  OTWARTA  METODĄ  STACJI

 

Dnia 9.10.2012 r. została przeprowadzona lekcja otwarta z języka niemieckiego, w której uczestniczyli nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących. Była to lekcja powtórzeniowa, utrwalająca słownictwo dt. zakupów i poprowadzona została metodą stacji (Lernstationen). Metoda ta zalicza się do otwartych form nauczania i ma bardzo wiele zalet. Uczniowie w małych grupach wykonywali zadania na poszczególnych stacjach, następnie omawiali efekty swojej pracy z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Lekcję poprowadziła p. Lucyna Krakowiak.

Metoda stacji wychodzi naprzeciw możliwościom każdego ucznia. Jako nowa forma pracy motywuje uczniów i nastawia pozytywnie do nauki przedmiotu. Różnorodność ćwiczeń pobudza uczniów do wytężonej pracy. Stacje pozwalają nauczycielom na zróżnicowanie stopnia trudności zadań, a uczniowie mają szansę pracować na odpowiednim dla siebie poziomie i w odpowiednim dla siebie tempie. Stacje umożliwiają przyswajanie wiadomości za pomocą wszystkich zmysłów, stwarzają szansę nauki poprzez zabawę, a  nauczycielowi dają możliwość obserwowania klasy, lepszego poznania poszczególnych uczniów, ich możliwości, preferencji, osobowości i chęci lub niechęci współdziałania w grupie. Stacje uczą również odpowiedzialności za własny proces uczenia, a tym samym wspierają rozwój autonomii każdego ucznia. W Europie metoda ta stosowana jest z powodzeniem w nauczaniu niemal każdego przedmiotu i doskonale nadaje się do nauczania zintegrowanego i blokowego.

Dla zainteresowanych do pobrania scenariusz lekcji oraz karty pracy.

scenariusz lekcji

karta pracy dla grupy

karty pracy stacje

litery do gry dydaktycznej

2012-10-01 TP

MISTER SZKOŁY 2012

 

01 października 2012 r związku z  w Dniem Chłopaka odbyły się wybory „ Mistera Szkoły” zorganizowane przez żeńską część klasy III TH/ TAK i SU.

W szranki stanęło 15 - tu odważnych mężnych i przeurodziwych śmiałków. Jury składające się wyłącznie z pań  profesorek:   Anny Gudz,  Anny Piwińskiej,  Agnieszki Wiechetek, Agnieszki Włodarczyk,  Justyny Wójcik, miało nie lada orzech do zgryzienia. Wszyscy kandydaci prezentowali się cudnie w strojach szkolnych, sportowych
i  oczywiście wieczorowych, a ich IQ było powyżej przeciętnej.

Na szczęście system punktacji wyłonił zwycięzców.                                                                    

I -vice misterem  został Marcin Kumar z klasy I „A” Technikum Spedycji. II – vice  misterem  i misterem publiczności został Kacper Smykla z klasy III Technikum Architektury Krajobrazu.

Misterem naszej szkoły został   Damian Dobrowolski   klasy III Technikum Hotelarstwa.

2012-09-28 TP

MAMY NOWY SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

Dnia 27 września 2012r. z pośród trójek klasowych w wyniku przeprowadzonych wyborów wyłoniono nowy skład Samorządu Szkolnego:

  • Przewodnicząca – Wioletta Zięba  uczennica klasy I "a"  TSE;

  • Zastępca –  Anna Chmiel  uczennica klasy I TAK/TH;

  • Skarbnicy – Adrianna Bielat  uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego i Przemysław Sandrakuła  uczeń klasy I TAK/TH.

Opiekunami SU zostały panie:  Lucyna Krakowiak,  Aneta Sajda,  Monika Barna, Anna Piotrowska.

2012-09-30 TP

DOMINIKAŃSKI PIKNIK RODZINNY

 

Dnia 9 września 2012r młodzież naszej szkoły wzięła udział w Dominikańskim Pikniku Rodzinnym. Prace plastyczne wykonali: Michał Kołodziej i Marlena Kulig z klasy II TKH oraz klasa III TKH pod kierunkiem Kamili Sudoł. Smaczne ciasteczka upiekła klasa II TŻ. Szkoła miała swoje stoisko. Sprzedażą tych produktów zajmowały się: Justyna Zięba, Gabriela Wojtaszek i Mariola Hanecka. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na cele klasztoru.

Opiekunkami uczniów były: p.Teresa Szustak, p. Marzena Karwat, p. Sabina Dyjak.

   

2012-09-04 EZ

STAŻE w WIELKIEJ WIELKIEJ BRYTANII
i
HISZPANII

 

OGŁOSZENIE

 dla uczniów Technikum Hotelarstwa i Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego

 

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu ogłasza nabór uczniów klas drugich, trzecich i czwartych Technikum Hotelarskiego oraz Technikum Żywienia  i Gospodarstwa Domowego na staże w hotelach w Wielkiej Brytanii i zakładach gastronomicznych w Hiszpanii.

Staże odbędą się w ramach projektu pt. „Staże w branży gastronomicznej, turystycznej i hotelarskiej w Unii Europejskiej”, który jest realizowany w programie Leonardo da Vinci.

Projekt zakłada odbycie 4- tygodniowych staży w lutym 2013r. i czerwcu 2013r.  przez 32 uczniów
w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Koszty podróży, ubezpieczenia, zakwaterowania, wyżywienia, przygotowania kulturowo-językowego pokrywane są z funduszy Komisji Europejskiej.

 Uczniowie chcący odbyć staż za granicą proszeni są o zgłaszanie się w terminie

04.09.2012 r. - 10.09.2012 r.

do koordynatora projektu – Ewy Brzozowskiej.
  Wybór uczestników odbywa się zgodnie z poniższą punktacją:
  1. Badanie kompetencji językowych:

  •  rozmowa w języku angielskim:

8 – 10 pkt. – prawie bezbłędna komunikacja, drobne błędy, które nie zakłócają toku wypowiedzi;

5 –7 pkt. - prawidłowa wymowa, sporadyczne błędy, które tylko nieznacznie zakłócają komunikację;

3 – 4 pkt. – duża ilość błędów w znacznym stopniu utrudniających zrozumienie;

1 – 2 pkt. – znajomość języka angielskiego na poziomie praktycznie uniemożliwiającym porozumiewanie się.

  • ocena semestralna z języka angielskiego:

celujący – 4 pkt.

bardzo dobry – 3 pkt.

dobry – 2 pkt.

dostateczny – 1 pkt.

 2. Umiejętności zawodowe:

Średnia ocen z przedmiotów zawodowych i zajęć praktycznych pomnożona przez dwa daje określoną ilość punktów.

Np. średnia 4,1 – uczeń otrzymuje 4,1 2 = 8,2 pkt.

 3. Predyspozycje psychiczne:

Test przeprowadzony przez pedagoga, badający odporność na stres, umiejętność adaptacji i zdolność do pracy w zespole.

Uczeń może otrzymać 2 – 8 pkt.

Zakwalifikowani zostają uczniowie z największą liczbą punktów. W przypadku równej ilości punktów decyduje kryterium dodatkowe – opinia wychowawcy klasy na temat zachowania ucznia.

2012-04-28 BD 

POŻEGNALIŚMY TEGOROCZNYCH MATURZYSTÓW

 

W dniu 27 kwietnia w Szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego i nauki dla maturzystów. Technikum Ekonomiczne, Agrobiznesu, Hotelarstwa, Architektury Krajobrazu i Żywienia ukończyło 120 abiturientów. Wśród nich świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:

Karolina Wójcicka i Magda Motyka z TA, Aneta Słomińska z TE, Justyna Gajda i Ilona Nawrocka
z TH, Katarzyna Uzar i Patrycja Tomczyk z TAK.

W trakcie uroczystości dyrektor Marek Szczytyński pożegnał pana Wiesława Woźniaka, który po 43 latach zakończył pracę w Szkole i w Zespole Pieśni i Tańca "Dzikowianie".

Rozstaliśmy się również z grupą wspaniałych koleżanek i kolegów, którzy godnie reprezentowali Szkołę w zawodach sportowych, dostarczali wzruszeń pięknym śpiewem w Chórze ZPiT "Dzikowianie" i zachwycali tańcem w Grupie Baletowej.

Opuścili nas też Tomek Durlej i Adrian Wrzesień, prowadzący szkolny serwis internetowy. Redakcja strony tą drogą składa im serdeczne podziękowanie.

Maturzystom życzymy połamania piór na egzaminach.

 Prezentujemy fotoreportaż z tej uroczystości. Zdjęcia obejrzysz także na szkolnym FB.

 

 

 2012-04-23 TP  

DZIEŃ KULTURY BRYTYJSKIEJ W „ROLNIKU”

 

Na pytanie: "co wiesz o Wielkiej Brytanii?" wiele osób nieśmiało przyznaje, że niewiele lub posiłkuje się stereotypami - często nieprawdziwymi. A jest to kraj, w którym przeplata się nowoczesność i tradycja.  Zjednoczone Królestwo  Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - jak brzmi oficjalna nazwa państwa -  to ojczyzna wielu „naj”: ludzi, zabytków, krajobrazów, kultowego melonika, szkockiej whisky, telewizji BBC i MTV.  To ojczyzna Izaaka Newtona, Sherlocka Holmesa, Monty Pythona, Big Bena, prawej nogi Davida Beckhama, Harry'ego Pottera, Pałacu Backingham. Okazja do zgłębienia swojej wiedzy o Anglii i jednoczesnej zabawy, pojawiła się podczas DNI EUROPY. Impreza miała miejsce 23 kwietnia 2012 roku . To były już dziewiąte spotkania   z Europą  - to taka nasza świecka tradycja.

Było zabawnie i niekonwencjonalnie.  Galę Brytyjskiej Piosenki 2012 otworzył zespół BOYS w swoim mega hicie „Jesteś szalona” w wersji oczywiście angielskiej.  Uczestników imprezy do wspólnej zabawy porywały największe brytyjskie gwiazdy i ich przeboje. Uczniowie, wcielili się pod postacie solistów oraz członków różnych zespołów. Swoje przeboje  zaśpiewali : Kim Wilde, Samantha Fox, Bananarama, The Police, Bonnie Tyler, Adele, The Spice Girls  i The Beatles. Mogliśmy podziwiać układ taneczny  dziewcząt do niezapomnianego hitu Jamesa Bonda. Na przebiegiem całej Gali Piosenki Brytyjskiej czuwali prowadzący – wstrząśnięty ale nie zmieszany James Bond i Robin Hood

Dzień Kultury Brytyjskiej zakończył się quizem na temat  Albionu. Na zwycięzców czekały nagrody przygotowane przez Ministerstwo Spraw  Zagranicznych, Ambasadę Wielkiej Brytanii oraz szkoły językowe BRITSH i WORD.

2012-04-16 JS

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej


Już po raz 35 uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych  z terenu naszego miasta sprawdzali swoją wiedzę w Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do rywalizacji stanęło 30 osób podzielonych na 3 grupy wiekowe.

W kategorii III (Szkoły Ponagimnazjalne) uczennice naszej szkoły zajęły miejsca na podium. Paulina Czachurska uplasowała się na miejscu II, a Justyna Furman na III pozycji.

Równocześnie udało się naszej drużynie zwyciężyć w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych.
Laureatki odebrały okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk Prezydenta Norberta Mastalerza, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu – Andrzeja Babca, Prezesa Zarządu Oddziału Miejskiego Związku OSP RP w Tarnobrzegu - Edwarda Szlichty, brygadiera Bogusława Opali z Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu oraz Komendanta Miejskiego  Ochotniczej Straży Pożarnej – Wojciecha Zioło.

Drużynę naszej szkoły przygotowała do Konkursu pani Julia Słomka.

Gratulujemy!

 

2012-04-02 ZM

WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

 

30 marca młodzież naszej szkoły przyłączyła się do walki z białaczką. Chętni do zostania potencjalnymi dawcami szpiku, stawili się na pobranie krwi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Pobrano próbki od około 50 uczniów z klas: II TE, II TŻ, III TE, III TH, III TAK, III TA, III TŻ, IV TAK, IV A. Ich dane znajdą się w bazie dawców komórek macierzystych, którą prowadzi Fundacja DKMS Polska. Baza dawców szpiku w Polsce jest niewielka, tym większe podziękowania dla młodych, odważnych ludzi pragnących dać cząstkę siebie, ratując życie chorym na białaczkę. Postawa uczniów jest godna pochwały i naśladowania.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych

2012-04-02 MJ 

KOLEJNY SUKCES UCZNIÓW z "ROLNIKA"

 

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu kolejny raz udowodnili, że Certyfikat Szkoły Przedsiębiorczości, którym możemy się pochwalić jest w pełni zasłużony.

Młodzież technikum ekonomicznego uczestniczyła w konkursie Przedsiębiorczy uczeń na rynku pracy "Lider Przedsiębiorczości 2012", którego organizatorem była Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Do II etapu zaklifikowali się uczniowie: Natalia Załucka z klasy III TE, Adriana Bielat i Paweł Furdyna z klasy II TE. Odbył się on 29 marca, w siedzibie organizatora i zakończył się sukcesem dla Natalii Załuckiej, która zakwalifikowała się do III etapu. Spośród 226 uczestników do finału dostało sie 17 najlepszych uczniów, wśród których znalazła sie przedstawicielka naszej szkoły. Jesteśmy z niej bardzo dumni.

Sukces Natalia zawdzięcza własnej pracy, pasji oraz świetnej kadrze pedagogicznej, która stawia sobie za cel pomoc w rozbudzaniu i rozwoju zainteresowań naszych uczniów.

Do trzeciego etapu finalistka przygotować musi rozmowę kwalifikacyjna na 36 konkretnych stanowisk pracy. Będzie to dla Natalii duże wyzwanie, ale i trening przed wejściem w dorosłe życie zawodowe. Nabyte w ten sposób umiejętności uczennica z powodzeniem będzie mogła wykorzystać w przyszłości.

A dzisiaj jej serdecznie gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za finał.    

2012-03-23 B S-P

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI    

                 

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim programie „Dzień przedsiębiorczości” organizowanym corocznie przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie. Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość: odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy, zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą. W tym roku uczniowie  z klas III TAK, III TE i III TŻ odbywali tą jednodniową praktykę w dwóch jednostkach tj. w Banku Gospodarski Żywnościowej w Tarnobrzegu oraz w tarnobrzeskim Starostwie Powiatowym.

W Banku BGŻ uczniowie mogli obserwować i włączać się w pracę na takich stanowiskach jak: starszy menedżer sprzedaży MSP, pracownik logistyki/obsługi sekretariatu, doradca klienta mikro.

Natomiast w Starostwie Powiatowym uczniowie praktykę rozpoczęli od spotkania z panią Haliną  Hukiewicz – głównym specjalistą do spraw kadrowych  oraz panem Kazimierzem Błasiakiem Sekretarzem Starostwa. Młodzież miała okazję poznać historię Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, zasady funkcjonowania poszczególnych wydziałów i jednostek organizacyjnych, jak również podstawowe informacje dotyczące symboli powiatu i działalności Rady Powiatu. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli  również film poznawczo – edukacyjny „ Powiat Tarnobrzeski” przedstawiający gminy naszego powiatu.  Następnie pani Halina Hukiewicz zapoznała uczniów z zasadami rekrutacji na stanowiska urzędnicze podkreślając przy tym, że w dzisiejszych czasach pracodawcy poszukują wykształconych fachowców, często absolwentów technikum, którzy posiadają wiedzę i umiejętności zdobyte na przedmiotach zawodowych.

   Po części oficjalnej uczniowie przeszli do określonych wydziałów, gdzie mogli obserwować pracę na wybranych stanowiskach.

Uczniowie poznali specyfikę : Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami, Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Wydziału Budownictwa i Architektury, Wydziału Komunikacji i Transportu, Referatu Oświaty Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Referatu Inwestycji Funduszy Pomocowych i Zamówień Publicznych.

Po zakończonej praktyce był również czas na podziękowania, które młodzież przekazała na ręce Starosty p. Krzysztofa Pitry, gdyż  dzięki  jego uprzejmości  oraz życzliwości pracowników Starostwa nasi uczniowie  mieli możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o zawodzie urzędnika. Zapoznania się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskania informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonania.

Opiekunkami uczniów i koordynatorkami szkolnymi projektu „Dzień przedsiębiorczości”  były p. Marzena Bręcławska i p. Bogusława Serwan-Partyńska .

Po odbyciu tej jednodniowej praktyki, uczniowie zgodnie stwierdzili, że "Dzień przedsiębiorczości" jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Pozwala nie tylko zweryfikować wyobrażenia  na temat wymarzonego zawodu, ale także zdobyć nowe doświadczenia.   

2012-03-19 B S-P

NASZE UCZENNICE W FINALE PODKARPACKIEGO KONKURSU WIEDZY O PODATKACH

 

Dnia 19 marca 2012r w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie odbył się II etap Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, zorganizowanego przez Podkarpacki  Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Do konkursu przystąpiło139 uczniów z 13 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego. Wśród nich było 6 uczennic z naszej szkoły, które wysłały swoje prace do wojewódzkiej komisji konkursowej. Komisja ta wyłoniła 36 uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału. Wśród tych finalistów znalazło się pięć uczennic z naszej szkoły tj. Karolina Wójcicka z kl. IV TA, Dominika Staszczyk i Aneta Słomińska z kl. IV TE oraz Paulina Rawska i Agata Jata z kl. III TE, które do konkursu przygotowała pani Bogusława Serwan-Partyńska.

Rzeszowskie zmagania finałowe składały się z dwóch części tj. części pisemnej, do której przystąpiło 36 uczniów oraz części ustnej, w której udział wzięło 10 uczniów, którzy najlepiej napisali test. Uczniowie mieli wykazać się wiedzą z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ustawy o doradztwie podatkowym wraz ze stosownymi załącznikami.

Wśród osób zakwalifikowanych do części ustnej znalazła się Paulina Rawska, która najlepiej ze wszystkich uczestników konkursu rozwiązała test finałowy uzyskując 19 punktów na 20 możliwych do uzyskania. Bardzo dobry wynik Pauliny podkreśliła na forum sama przewodnicząca komisji konkursowej, zaznaczając że test obejmował zagadnienia, z którymi zmagają się kandydaci na doradców podatkowych.

Paulina wykazała się dużą znajomością zagadnień podatkowych i otrzymała wyróżnienie za zajęcie V miejsca.  Znalazła się również w gronie dziesięciu najlepszych uczniów z terenu województwa. Otrzymała atrakcyjne nagrody rzeczowe m.in. pamięć zewnętrzną do komputera i albumy o Podkarpaciu.

Wszystkie uczennice otrzymały również zaświadczenia potwierdzające udział w finale oraz nagrody rzeczowe, które ufundowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych w Rzeszowie. Po konkursie młodzież wraz z opiekunami została zaproszona przez organizatorów na uroczysty obiad.

Wszystkim uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

2012-03-15 B S-P

AGATA JATA i TOMASZ ORŁOW 
FINALISTAMI KONKURSU

„JAK ZREFORMOWAĆ GOSPODARSTWO MOJEGO OJCA?”

 

Agata Jata z kl. III TE i Tomasz Orłow z kl. IV TA zostali finalistami prestiżowego ogólnopolskiego konkursu „Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?” organizowanego corocznie przez Polską Fundację im. Roberta Schumana oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W konkursie wzięło udział 50 uczniów z całej Polski, którzy nadesłali swoje projekty modernizacji gospodarstw do terytorialnie im przydzielonych komisji konkursowych.

Prace napisane przez uczniów pod kierunkiem pani mgr Bogusławy Serwan-Partyńskiej na temat gospodarstwa ekologicznego zostały wysoko  ocenione przez Regionalną Komisję Konkursową przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Tam rozstrzygnął się pierwszy etap konkursu, gdzie komisja oceniła prace uczniów szkół ponadgimnazjalnych nadesłane z terenu województwa podkarpackiego i lubelskiego. Prace Agaty i Tomka od razu zwróciły uwagę komisji, która składała się z trzech członków specjalistów z zakresu ekonomii, produkcji roślinnej i zwierzęcej (i to właśnie te trzy aspekty były szczegółowo oceniane w pracach). Przewodniczącym tej komisji był prof. dr hab. Czesław Szewczuk.

Przygotowany przez uczniów projekt modernizacji gospodarstwa rodziców zawierał kompleksowy opis dotychczasowego stanu gospodarstwa, projekt zmian, źródła ich finansowania z uwzględnieniem środków unijnych, jak również rachunek wyników oraz analizę SWOT. Następnie prace jako najlepsze z regionu zostały przesłane przez Regionalną Komisję Konkursową z Lublina do Warszawy, gdzie trafiły najlepsze projekty napisane przez uczniów z całej Polski.

W ogólnopolskim finale, który odbył się 15.03.2012r w siedzibie SGGW w Warszawie Agata i Tomek zaprezentowali swoje prace przed Centralną Komisją Egzaminacyjną i tym samym znaleźli się w gonie wyróżnionych uczniów uzyskując tytuł finalistów tego prestiżowego konkursu.

2012-03-14 ZM

ZEBRALIŚMY 2 TONY ELEKTROŚMIECI

 

Zakończyła się I edycja Konkursu Ekologicznego " LOP kontra elektrośmieci" organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody wspólnie z firmą recyklingową Serwisownia Sp. z o.o.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom i pracownikom za zaangażowanie w zbiórkę elektrośmieci. Zebrano zniszczony lub zużyty sprzęt AGD, komputery, zasilacze, telefony, monitory TV, drukarki, części komputerowe, świetlówki, żarówki, baterie w ilości 2 tony 200 kg. Dyplomy otrzymali uczniowie Michał Kołodziej kl. I TAK, Artur Ordon kl. III TŻ, Ewelina Kalita kl. III TŻ, Justyna Kawalerska kl. IV TAK, Gabriela Tomczyk kl. II TH, Justyna Rębisz kl. II TH. Szkole przyznano dyplom uznania oraz nagrodę pieniężną, która będzie przeznaczona na cele ekologiczne.

KONKURS TRWA NADAL! 

Rozpoczynamy II edycję. Chrońmy wspólnie nasze środowisko lokalne. Pozbądźmy się nielegalnych wysypisk odpadów elektrycznych i elektronicznych.

 

  

2012-01-31 BD 

POLONEZA CZAS ZACZĄĆ!

 

 

W dniu 28 stycznia, w Zajeździe Anna w Tarnobrzegu,  nasi maturzyści uroczystym polonezem rozpoczęli tradycyjny bal na 100 dni przed maturą. W pierwszej parze młodzież poprowadził w tany pan dyrektor Marek Szczytyński. Spośród zaproszonych gości bal zaszczycili obecnością: Stanisław Uziel - przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta oraz Anna Czaplińska - naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Tarnobrzegu. Wykwintne stroje, zmysłowe perfumy i nienaganne maniery nadały uroczystości wyjątkowego charakteru. Po części oficjalnej i uroczystej kolacji rozpoczęły się tańce i zabawy do białego rana. Mamy nadzieję, że studniówkowa noc będzie dla maturzystów niezapomnianym przeżyciem.

2012-01-31 SS 

NASZE  UCZENNICE  w  GRECJI

 

W dniach 16-21 stycznia 2012r. odbyła się pierwsza wizyta w ramach realizacji dwuletniego wielostronnego projektu Comenius o nazwie „History tells us our story”.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice z IV i III klasy  Technikum Architektury Krajobrazu. Uczennice pojechały do Grecji, (teren  archeologicznych wykopalisk Dion, niedaleko miasta Katerini). Współpraca rozpoczęła się od poznania przedstawicieli szkół partnerskich: prezentacja szkoły goszczącej 3° Lyceum of Katerini, oraz talentów artystycznych uczniów – były pieśni, taniec, regionalne dania. Następnego dnia odbył się wyjazd na obszar pozostałości starożytnego miasta Dion - miejsce kiedyś ściśle związanego z Zeusem, gdzie uczniowie włoskiej szkoły wykonali pomiary geodezyjne wszystkich zabytków, a my robiłyśmy dużo zdjęć i nagrywałyśmy filmy. Po powrocie do szkoły Włosi zajęli się wykonaniem rekonstrukcji w 3D, a nasze uczennice - urządzaniem terenu wokół powstającej świątyni, pomagali im uczniowie greccy i partnerzy hiszpańscy. Praca trwała kilka dni, a jej efekty można zobaczyć na zdjęciach. Prace nad świątynią będą kontynuowane po powrocie do domu, uzupełnione rysunkami projektowymi i odręcznymi, prezentacjami Power Point i zostaną umieszczone na stronie internetowej projektu.

2012-01-23 AS 

„Ruch zielenią naznaczony w bieli wyśpiewany”
– Konkurs na zagospodarowanie terenów zieleni przy Szkole Podstawowej nr 3

 

W ubiegłą środę odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie terenów zieleni przy Szkole Podstawowej nr 3.
W konkursie udział wzięli uczniowie klasy II Technikum Architektury Krajobrazu ze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu. Przedmiotem konkursu było opracowanie projektu zieleni dla Szkoły Podstawowej, teren objęty opracowaniem to miejsce gdzie dzieci spędzają przerwy - obecnie ma postać wybrukowanego placu. Uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu stanęli na wysokości zadania, pod kierunkiem p. Anny Sadrakuły nauczycielki przedmiotów zawodowych powstało kilkanaście prac, z których trzy zostały nagrodzone, a cztery wyróżnione. Zwyciężczynią konkursu została Małgorzata Durda, a kolejne miejsca zajęły Kinga Ząbik oraz Anna Gałan. Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu swoja obecnością uświetnili Prezydent Miasta Tarnobrzega p. Norbert Mastalerz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji p. Anna Czaplińska.

Po wręczeniu nagród przez Prezydenta Miasta odbył się krótki koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej.

Poniżej prezentujemy zwycięskie i wyróżnione prace oraz krótką fotorelację z uroczystości wręczenia nagród.

 projekty nagrodzone i wyróżnione w konkursie

 zobacz foto

2012-01-16 AW

BRAWO „PRAWNICY” z EKONOMIKA!

 

Nasi  „Prawnicy” (łącznie 17 osób z klasy II, III i IV TE)  wzięli udział w etapie wojewódzkim  Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie która odbyła się 11stycznia 2012 roku w Rzeszowie.  Jesteśmy jedyną szkołą  w Tarnobrzegu która zakwalifikowała się do II etapu!!!

Olimpiada jest wpisana na listę olimpiad interdyscyplinarnych Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku w pierwszym etapie startowało ponad 4500 uczniów z całej Polski. W olimpiadzie bierzemy udział po raz  trzeci i dotychczas zawsze uczestniczymy w etapie wojewódzkim a w zeszłym roku nawet w finale! Gratulujemy udziału w etapie wojewódzkim  i trzymamy kciuki aby wzięli udział w III ostatnim stopniu. 

  

 

 

 

 

 

 

2012-01-11 TS 

KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

i ANIOŁA

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Na Kartkę świąteczną i Anioła organizowanym przez Tarnobrzeski Dom Kultury. W kategorii "Anioł" wygrała Karolina Panek z klasy I THK. Ponadto prace wykonali: Kinga Bis, Małgorzata Janik, Ewelina Garboś i Wioletta Misiewicz.

Przed Świętami odbył się również w szkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Oto wyniki Konkursu:

I    miejsce    Aneta Jadach kl. III TAK

II                    Agnieszka Wójcik  kl, II TŻ

III                   Mariola Hanecka   kl. II TŻ

IV                  Martyna Grosicka  kl. I TE

V                  Agata Turbak   kl. I TE

Nagrody w postaci kalendarzy ufundowała Spółdzielnia Uczniowska.  Laureatom gratulujemy.

2012-01-06 TP 

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
w Warszawie

 

Początek roku 2012 zapowiadał się interesująco, a to za przyczyną wyjazdu klas drugich i trzecich do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Pojechaliśmy z ciekawości, żeby zobaczyć jak wygląda nowoczesna wystawa interaktywna.

Pierwszym punktem naszej wycieczki w drodze do Kopernika było zobaczenie niedawno wybudowanego Stadionu Narodowego. Potem mostem Świętokrzyskim pojechaliśmy w stronę Centrum Nauki Kopernik.

Już na wejściu przywitało nas wielkie wahadło z 250 kg kulą pokazującą, jak ziemia obraca się wokół własnej osi. A dalej to już wciągaliśmy się coraz dalej i dalej w fantastyczną przygodę.

Uczniowie testowali, sprawdzali, analizowali, eksperymentowali, poznawali świat wszystkimi zmysłami. Leżeli na gwoździach, grali na laserowej harfie, doświadczyli trzęsienia Ziemi, „rozciągnęli jelito", posłuchali odgłosów dzikich zwierząt, sprawdzili, ile wody zawiera ciało ludzkie, poznali tajniki powstawania tornada i wiele, wiele innych. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka forma poznawania świata jest najciekawsza.

Po ponad trzygodzinnym zwiedzaniu wyruszyliśmy z „Kopernika” w kierunku Starego Miasta mijając po drodze nowo otwarte Muzeum Chopina , Pomnik Kopernika, Bazylikę Świętego Krzyża, Uniwersytet Warszawski.

Po pełnej przygód i wrażeń wizycie w „ Koperniku” dotarliśmy do centrum handlowego „ Złote Tarasy” gdzie mieliśmy możliwość zrobienia zakupów korzystając z tradycyjnych poświątecznych wyprzedaży.

Do domów wróciliśmy około godziny dwudziestej drugiej. Wyprawa do Centrum Nauki Kopernik była wyjątkowo udana: pouczająca, ciekawa i zabawna. W drodze powrotnej humor nie opuszczał niezmordowanych uczniów i ich opiekunów. Padł nawet pomysł kolejnego wyjazdu, ale tym razem do Krakowa. 

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu

ul. Kopernika18  30-400 Tarnobrzeg

tel. fax 158225557    budynek przy ul. Jasińskiego 158225573

zsrtbg@wp.pl