Kierunki kształcenia

Technikum Ekonomiczne

Technikum Architektury Krajobrazu

Technikum Hotelarstwa

Technikum Spedycji

Technikum Żywienia i Usług

    Gastronomicznych

 

Dedykowane

Dla kandydatów

Serwis maturzysty

Dla nauczycieli

Egzamin zawodowy

 

O Szkole

Osiągnięcia

Historia Szkoły

Ceremoniał

Patron

Kronika

Absolwenci

Media o nas

Primus inter pares

Konkursy i olimpiady

Redakcja

 

Organizacje

Chór "Dzikowianie"

Samorząd Uczniowski

Liga Ochrony Przyrody

Szkolny Klub Sportowy

Klub Pracy "Kuźnia"

Firma Symulacyjna

Warsztaty Rysunku

Grupa Wsparcia "Jestem"

Kącik języka niemieckiego

Kącik języka rosyjskiego

Kącik języka francuskiego

Kącik języka angielskiego

 

Projekty unijne

Comenius

Leonardo da Vinci

eTwinning

Zawodowcy

Erasmus+

 

 

Varia

Publikacje nauczycieli

Prace uczniów

Dokumenty szkolne

Plan lekcji

Plan klas

Kalendarz szkolny

Archiwum 2013

Archiwum 2012

Archiwum 2011

Mapa strony

 

 

 

Polecamy 

 

 

 

Kuratorium Oświaty 
w Rzeszowie dla uczniów
i rodziców
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program eTwinning - Europejska współpraca szkółeTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.  eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę

 

 

2015-06-13 LS

PROJEKT eTWINNING „FILMSTUDIO”

 

 

 

Zakończyliśmy bardzo owocną współpracę ze szkołami z Czech i Polski w ramach projektu eTwinning „Filmstudio” – „Studio filmowe”.

Bardzo dużo się działo podczas realizacji tego projektu, uczniowie zaskakiwali swoimi umiejętnościami i pomysłami.

W murach naszej szkoły stworzyliśmy studio filmowe i nagrywaliśmy różne filmiki, które były później dydaktyzowane. Do treści poszczególnych filmów zamieszczane były na platformie Twinspace konkretne zadania, które nasi partnerzy wykonywali. Również i my oglądaliśmy filmiki nakręcone przez kolegów z Czech i Polski i ćwiczyliśmy język niemiecki rozwiązując zadane nam ćwiczenia. Były pytania do treści filmów, krzyżówki, opisy obrazków. Ale zmierzyliśmy się również z dabingiem, gdyż jednym z zadań było wybranie jednego z filmów ze szkoły partnerskiej, podłożenie do niego głosu lub napisów w języku niemieckim i przedstawienie go w zupełnie innej perspektywie. Wybraliśmy film Czechów, którzy byli na wycieczce w Wiedniu, napisaliśmy zupełnie nowe dialogi i zmontowaliśmy film. Za pełen montaż filmików odpowiadała Klaudia Dąbek z III TKH, która miała mnóstwo cierpliwości i była „chodzącą burzą mózgów”.

Podczas projektu pisaliśmy również reportaże w języku niemieckim, angielskim i polskim, z których powstała międzynarodowa gazeta w postaci książki elektronicznej, tzn. e-booka. W formie głosowania wybraliśmy wspólnie nazwę dla naszej gazety. Wypełnialiśmy ankiety online, dt. kina i jego roli w naszym życiu. 

Maskotką naszego filmowego studia był Florian, wykonany własnoręcznie przez uczennice klasy III TKH: Klaudię Dominas, Klaudię Kisiel oraz Klaudię Dąbek. W projekcie uczestniczyły również Sylwia Żarów oraz Angelika Byczek z klasy II TH oraz Joanna Rozmus z klasy II TLE. Dziewczyny znakomicie się uzupełniały i rzetelnie realizowały powierzone im zadania.

Projekt oceniamy bardzo wysoko, uczennicom najbardziej podobała  się praca zespołowa,  nagrywanie filmików i oglądanie filmików nagranych przez kolegów. Najtrudniejsza była w ich ocenie bariera językowa, ale podołały zadaniu. Dziewczyny prezentują wysoki poziom języka, co sami możecie ocenić. Zachęcamy serdecznie do obejrzenia kilku naszych filmików.

Trzymajcie kciuki za nasz projekt, bowiem będziemy ubiegać się o krajową oraz europejską nagrodę Quality Label.

Lucyna Serafin

 

      

 

 

 

2014-10-24 LS

FILMSTUDIO

 

 Nowy projekt eTwinning z języka niemieckiego

 

Końcem września rozpoczęliśmy współpracę w ramach nowego projektu eTwinning z języka niemieckiego. W projekcie uczestniczą 2 szkoły z Francji, 2 szkoły z Czech oraz kilka szkół z Polski.

Założeniem projektu jest utworzenie przez każdą szkołę studia filmowego.

Będziemy zatem kręcić różne filmiki, tworzyć komiksy, wykorzystując przy tym poznane na lekcjach j. niemieckiego słownictwo oraz zasady gramatyczne.

W planie jest również „wydanie” przez wszystkie szkoły międzynarodowej gazety.

W projekcie posługujemy się tym razem trzema językami, ojczystym, angielskim i oczywiście niemieckim. Tematyka poszczególnych zadań skorelowana jest z założeniami podstawy programowej.

Mamy zamiar dobrze się bawić, a przy tym czegoś nowego się nauczyć.

W projekcie naszą szkołę reprezentują następujący uczniowie: Joanna Rozmus z kl. II TLE, Klaudia Dominas, Klaudia Kisiel, Klaudia Dąbek z kl. III TH, Angelika Byczek oraz Sylwia Żarów z kl. II TH. Projekt poprowadzi p. L. Krakowiak.

Efekty naszej pracy można będzie śledzić wkrótce w kąciku języka niemieckiego na szkolnej stronie internetowej.

 

2014-10-10 LS

Krajowa i Europejska Odznaka Jakości  eTwinning

za projekt „Mit dem Reisebüro durch Europa”

 

Realizowany w ubiegłym roku szkolnym projekt eTwinning z języka niemieckiego „Mit dem Reisebüro durch Europa” otrzymał prestiżową Krajową oraz Europejską Odznakę Jakości – Quality Label.

Głównym celem naszego projektu było rozwijanie umiejętności językowych oraz nawiązanie nowych przyjaźni z zagranicznymi koleżankami i kolegami Współpracowaliśmy ze szkołami z Czech, Grecji, Turcji, Słowacji, Francji oraz Polski. Podejmowane przez nas działania uznane zostały za szczególne oryginalne i nowatorskie. Nasz projekt oceniany był pod kątem następujących kryteriów:

1.      Innowacja pedagogiczna i kreatywność.

2.      Integracja z programem nauczania.

3.      Komunikacja i wymiana informacji pomiędzy   

         szkołami partnerskimi.

4.      Współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi.

5.      Wykorzystanie technologii.

6.      Rezultaty, wpływ i dokumentacja.

  

Jest to dla nas ogromna satysfakcja, a tym samym motywacja do dalszej pracy.                         zobacz list gratulacyjny

 

 

2013-11-04 LK

„Mit dem Reiseburo durch Europa” -
  „Z biurem podroży przez Europę”

 

Dnia 1 października 2013 r. wystartował nowy projekt z języka niemieckiego w ramach programu eTwinnig. Nosi on nazwę „Mit dem Reiseburo durch Europa” -  „Z biurem podroży przez Europę”.

W projekcie bierze udział łącznie 15 szkół  z Polski, Czech, Grecji, Turcji, Słowacji i Francji. (http://desktop.etwinning.net/library/desktop/pdf/label/etw_certificate_97509_pl.pdf)

Naszą szkołę reprezentują uczennice klas I-ych grupy rozszerzonej z j. niemieckiego: Joanna Rozmus, Aleksandra Pasek, Magdalena Tutka oraz Izabela Sudoł.

Ideą projektu jest powstanie wirtualnego biura podróży. Uczniowie mają za zadanie stworzyć nazwę swojego biura, zaprojektować jego logo oraz wykonać maskotkę, która wraz z wiadomością okrąży wszystkie szkoły partnerskie, przedstawić siebie oraz nasz kraj (zadanie 1). Następnie zaoferują hotele do wynajęcia, udzielą informacji o usługach świadczonych przez hotel, zaproszą  zagranicznych partnerów  do naszych apartamentów. Odegrają scenki, nakręcą filmik (zadanie 2 ).

Ponadto opowiedzą o specjalnościach kuchni polskiej, wykonają hotelową kartę dań, podadzą przepisy na ulubione polskie potrawy (zadanie 3) oraz opowiedzą o pogodzie, jaka jest w Polsce (zadanie 4 ).

Głównym celem naszego projektu jest rozwijanie umiejętności językowych oraz nawiązanie nowych przyjaźni z zagranicznymi koleżankami i kolegami. Uczniowie będą mieli nie jedną okazję, by wykazać się kreatywnością i znajomością ICT. Ze szkołami partnerskimi komunikują się poprzez platformę TwinSpace, wpisy na blogu, wideokonferencję, e-maile.

 Relacje z przebiegu prac nad projektem będą  zamieszczone w Kąciku Języka Niemieckiego na szkolnej stronie internetowej.

ZAPRASZAMY!

 

   2012-12-10 LK

"DEUTSCH AKTIV UND KREATIV"

 

Podsumowaliśmy II miesiąc naszej pracy w ramach projektu eTwinningowego „Deutsch aktiv und kreativ”. Uczniowie mieli wykonać kalendarz na rok 2013 prezentując w nim sylwetki osób, z którymi się utożsamiają, które cenią i o których informacjami chcieliby sie podzielić ze swoimi zagranicznymi kolegami. Każdy z uczniów zaprojektował i wykonał kartkę z kalendarza w programie GLOGSTER. Uczniowie bardzo poważnie podeszli do zadania, pomimo, iż było ono pracochłonne. Uczestnicy projektu musieli założyć konta w glogsterze, zapoznać się z funkcjami tego programu oraz skomponować kartkę wgrywając filmiki, wklejając różnorodne zdjęcia lub teksty.  Zachęcamy wszystkich do obejrzenia naszego kalendarza. Poniżej zamieszczone są stosowne aktywne linki.

 

VIEL SPASS

 

http://daris.edu.glogster.com/jannifer-lopez  (wyk.Daria Mikulec z kl. III TE)

http://www.glogster.com/szaza/shakira/g-6l4nh9sblkggl8as7vu3ma0 (wyk. Agnieszka Guzikowska z kl. III TE)

http://angie944.edu.glogster.com/glog-5254/ (wyk. Anna Rytwinska z kl. III TE oraz Barbara Jurkowska z kl. III TH)

http://angie944.edu.glogster.com/blank-6185/ (wyk. Anna Rytwinska z kl. III TE oraz Barbara Jurkiewicz z kl. III TH)

 

http://sasukepl.edu.glogster.com/cristiano-ronaldo/ (wyk. Karol Koper z kl. II TE)

http://www.glogster.com/wiolkaaa/czerwiec-jan-pawe-ii/g-6l4u297om7m4dog0vd39ea0 (wyk. Wioletta Misiewicz z kl. II TE)

 

http://sasukepl.edu.glogster.com/robert-lewandowski/ (wyk. Karol Koper z kl. II TE)

http://marcind.edu.glogster.com/roger-federer/ (wyk. Marcin Drab z kl. II TE) 

http://www.glogster.com/kasiula951023/enej-oktober-2013/g-6l4pqdcjnaponik8o9756a0 (wyk. Katarzyna Koziol z kl. II TZ)

http://www.glogster.com/edit/g-6l4jevbkrv0gdgl23d0mja0 (wyk. Katarzyna Koziol z kl. II TZ)

http://www.glogster.com/aga3586/wide-glog-by-aga3586/g-6l4a5f3s86eeo5mabga2sa0 (wyk. Agnieszka Kot z kl. II TZ)

 

  2012-10-29 LK

  „Deutsch aktiv und kreativ”

 

Pierwszy miesiąc pracy za nami i pierwsze zadanie wykonane. Uczniowie bardzo poważnie podeszli do zadania, wszyscy w terminie przygotowali prezentacje swojej osoby w języku niemieckim.

Następnie została utworzona prezentacja w PowerPoint, której autorką jest Lidia Kostecka, uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego oraz prezentacja mówiona w Helloslide. (Poniżej umieszczone są stosowne linki, serdecznie zapraszamy do obejrzenia.)

W projekcie udział biorą uczniowie ze Słowenii, Grecji oraz Czech.

Z naszej szkoły chęć uczestnictwa wyrazili: A. Guzikowska, D. Mikulec, A. Rytwińska z kl. III TE, B. Jurkiewicz z kl. III TH, K. Smykla z kl. III TAK, W. Misiewicz, K. Koper, M. Drab z kl. II TE, K. Kozioł, A. Kot z kl. II TZ.

Każda ze szkół ma miesiąc czasu na wykonanie poszczególnych zadań, których efekty zamieszcza się na ogólnodostępnej dla uczestników projektu platformie Twin Space.

Uczniowie ZSP nr 2 korzystają czynnie z tej platformy w ramach projektu, mają swoje konta, komunikują się w języku obcym z zagranicznymi uczniami poprzez czat, forum, piszą bloga. Na każdym kroku mają także okazję wykazać się swoją kreatywnością i znajomością ICT.

Uczniowskie zmagania wspiera nauczycielka j. niemieckiego, p. Lucyna Krakowiak.

zobacz prezentację (9MB)


http://www.helloslide.com/presentations/0vthqtd0up/prexentacja-pdf2

 

2012-10-01 HZ

NOWY PROJEKT NA NOWY ROK SZKOLNY

 

Projekty eTwinning to współpraca bliźniaczych przedszkoli i szkół za pośrednictwem mediów  elektronicznych. W bieżącym roku szkolnym rozpoczynamy nowy projekt eTwinning. Tytuł projektu„Русский –язык, которыйнасобъединяет” (Rosyjski – język, który nas łączy).  W czasie trwania projektu będziemy zapoznawać się, prezentować swój kraj, miasto, szkołę, siebie. W dalszej części projektu będziemy m.in. tworzyć reklamę produktu typowego dla naszego kraju, rozmawiać i dyskutować o stereotypach. Wszystkie te działania podejmiemy, aby  przekonać się, czy język rosyjski może służyć jako środek do nawiązywania kontaktów i przyjaźni z ludźmi z innych krajów europejskich (nie tylko Rosji).

Podjęcie współpracy właśnie w języku rosyjskim będzie wymagało pokonania barier  językowych nie tylko w sensie merytorycznym,  ale i technicznym – uczestnicy muszą nabyć umiejętność posługiwania się klawiaturą rosyjską, co jest dla nich dodatkowym „bonusem”.

Naszymi partnerami w bieżącym projekcie będą uczniowie i nauczycielka języka rosyjskiego, pani Natalija Klioriene  z litewskiego liceum w Kownie. W naszej szkole za prowadzenie projektu odpowiada pani Halina Zbyrad, nauczyciel języka rosyjskiego.

Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów związanych z projektami, zapraszamy do Kącika języka rosyjskiego na szkolnej stronie internetowej .

 

   2012-10-04 LK

"DEUTSCH AKTIV UND KREATIV"

 

Dnia 29 września 2012 r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu z języka niemieckiego w ramach programu eTwinning.

http://desktop.etwinning.net/library/desktop/pdf/label/etw_certificate_86679_pl.pdf

 Tegoroczny projekt nosi tytuł Deutsch aktiv und kreativ. W języku niemieckim będziemy współpracować po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni :)

Naszymi partnerami są: OŠ Janka Ribiča Cezanjevci, Cezanjevci, Slovenia (Słowenia) oraz Γυμνάσιο- Λ.Τ. Παξών, Παξοί, Greece (Grecja).

W trakcie realizacji projektu, który zaplanowany jest do końca maja uczniowie będą zajmować się różnymi tematami, m.in. opowiedzą o swojej szkole oraz jak spędzają czas wolny, przedstawią atrakcje turystyczne naszego kraju. Do każdego kręgu tematycznego zaproponują wyrażenia idiomatyczne, jakimi się posługujemy. I to jest nasz główny cel, przy tym będziemy rozwijać znajomość języka niemieckiego, będziemy mieć także okazję wykazać się kreatywnością i znajomością ICT.

To, czym żyje nasz projekt, można śledzić m.in. w Kąciku Języka Niemieckiego w zakładce kącik języka niemieckiego.

 

 2011-11-02 HZ

«Давайте познакомиться и готовить!»

 

W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie przystąpili do projektu eTwinning   «Давайте познакомиться и готовить!»  („Poznajmy się i gotujmy!”) .

Projekty eTwinning to współpraca bliźniaczych przedszkoli  i szkół za pośrednictwem mediów  elektronicznych. 

W naszym projekcie uczestniczą w większości uczniowie  klasy III Technikum Żywienia. W ramach pracy przy projekcie zadaniem uczniów jest zaprezentowanie słowackim i  litewskim partnerom naszego miasta, szkoły oraz przedstawienie samych uczestników projektu.  W zamian, za pośrednictwem  internetowej platformy  Twinspace, nasi uczniowie  otrzymali  prezentacje swoich kolegów ze słowackiej miejscowości  Levice oraz litewskiego miasteczka Pandelis.

W dalszej części uczniowie będą przygotowywać przepisy kulinarne potraw regionalnych i  przekazywać je swoim zagranicznym partnerom. Przepisy zostaną wypróbowane, a  następnie wyłonione będą zwycięskie potrawy. Projekt realizowany jest w języku rosyjskim.  Uczniowie w pracy nad projektem wykorzystują prezentacje multimedialne, filmy, bogi i fora na platformie eTwinning. Uczestnicy projektu  najpierw musieli posiąść znajomość obsługi klawiatury rosyjskojęzycznej, co wbrew pozorom nie jest  wcale proste. Projekt realizowany jest pod nadzorem nauczycielki języka rosyjskiego Haliny Zbyrad,  we współpracy z nauczycielkami przedmiotów zawodowych Krystyny Dzierżek, Marzeny Karwat i Sabiny Dyjak.

Relacje z przebiegu prac nad projektem są  zamieszczone w Kąciku Języka Rosyjskiego na szkolnej stronie internetowej.

 

 

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu

ul. Kopernika18  39-400 Tarnobrzeg

tel. fax 158225557   

zsrtbg@wp.pl