Kierunki kształcenia

Technikum Ekonomiczne

Technikum Architektury Krajobrazu

Technikum Hotelarstwa

Technikum Spedycji

Technikum Żywienia i Usług

    Gastronomicznych

 

Dedykowane

Dla kandydatów

Serwis maturzysty

Dla nauczycieli

Egzamin zawodowy

 

O Szkole

Osiągnięcia

Historia Szkoły

Ceremoniał

Patron

Kronika

Absolwenci

Media o nas

Primus inter pares

Konkursy i olimpiady

Redakcja

 

Organizacje

Chór "Dzikowianie"

Samorząd Uczniowski

Liga Ochrony Przyrody

Szkolny Klub Sportowy

Klub Pracy "Kuźnia"

Firma Symulacyjna

Warsztaty Rysunku

Grupa Wsparcia "Jestem"

Kącik języka niemieckiego

Kącik języka rosyjskiego

Kącik języka francuskiego

Kącik języka angielskiego

 

Projekty unijne

Comenius

Leonardo da Vinci

eTwinning

Zawodowcy

Erasmus+

 

 

Varia

Publikacje nauczycieli

Prace uczniów

Dokumenty szkolne

Plan lekcji

Plan klas

Kalendarz szkolny

Archiwum 2013

Archiwum 2012

Archiwum 2011

Mapa strony

 

 

 

Polecamy 

 

 

 

Kuratorium Oświaty 
w Rzeszowie dla uczniów
i rodziców
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Dzikowianie”

 

Dawno, dawno temu, a może zupełnie nie tak dawno, bo w 1960 roku, dyrektor szkoły Mieczysław Wciślik powołał do życia zespół reprezentujący folklor regionu tarnobrzeskiego. Zespół przyjął nazwę "Ziemia Rzeszowska".

Poziom artystyczny Zespołu w początkowym okresie działalności to efekt pracy profesorów: Haliny Aschenbrenner i Mieczysława Sawarskiego oraz byłych członków "Mazowsza" Anny i Mariana Kiełbowiczów, Jana Kowalskiego, dyrygenta "Mazowsza" Jana Grabii.   Program artystyczny Zespołu inspirowany był folklorem machowskim, rzeszowskim i lasowiackim.

Na początku lat 60-tych Zespół występował pod nazwą "Dzikowanie". Wizerunek artystyczny kształtował choreograf Lucjan Lipartowski - były członek "Mazowsza". Chór prowadził dyrygent Stanisław Ordyna. W programie pojawiają się tańce góralskie, rzeszowskie, krakowskie, lubelskie. Ozdobą repertuaru  był mazur.

W 1964 r. Zespół wyjeżdża na koncerty do Lwowa, co jest potwierdzeniem wysokiego poziomu artystycznego. Młodzi artyści z Dzikowa otrzymują pochlebne recenzje w prasie krajowej i na Ukrainie.

Pracę w Zespole rozpoczeli byli członkowie "Mazowsza": Mieczysław Pabisiak, Józefa Włoczkowska, Antoni Wołoszko oraz tancerz "Śląska" - Emil Bytom.

W programie pojawił się żywiołowy oberek, polonez i tańce kujawskie. W 1969 r. Zespół ponownie wyjechał na tournee do Związku Radzieckiego.

Chór obejmuje Wiesław Woźniak dyrygent, muzyk i solista. Pracuje z młodzieżą nieprzerwanie ponad 30 lat. W prasie pojawiły się określenie "Małe Mazowsze", będące wyrazem dużego uznania dla poziomu artystycznego Zespołu. Artyści z "Mazowsza" odwiedzili Szkołę i pomagali w szlifowaniu układów choreograficznych.

Pojawiały się liczne artykuły prasowe, miały miejsce nagrania dla Polskiego Radia, telewizji polskiej, fińskiej i japońskiej. Rocznie Zespół dawał około 20 koncertów. Twórcą największych sukcesów "Dzikowian" na przełomie lat 70 i 80-tych był Antoni Wołoczko.

Początek lat osiemdziesiątych to czas zmniejszonej aktywności Zespołu. Rotacja choreografów i ograniczenie nakładów finansowych odbiła się ujemnie na poziomie artystycznym. Pracę z  Zespołem podejmują choreografowie: Dariusz Chmielowiec, Józef Oczkowski, Julian Tryka oraz jego byli członkowie: Barbara Tymiejczuk, Jan Furman, Ryszard Sudoł.

Ożywienie działalności wprowadziła pani Bronisława Dusak, kierująca Zespołem, z przerwami, do 2001 r. Staraniem dyrekcji i władz miasta młodzież otrzymała nowe stroje z okresu Księstwa Warszawskiego, lubelskie, rzeszowskie, kurpiowskie, krakowskie. Program wzbogacono o obrzędy lasowiackie: "Okrężne"," Zapusty", "Zbieranie prosa". Pojawiły się wówczas sukcesy w rywalizacji z młodzieżowymi zespołami folklorystycznymi.

W roku 2000 ZPiT przebywał w Bańskiej Bystrzycy ( Słowacja) na zgrupowaniu „Młodzieży Świata”, gdzie reprezentował folklor naszego kraju.

Wszystkim pozostał w pamięci koncert, dla rodu Tarnowskich na ich zjeździe rodzinnym.

Tak działo się, aż do roku 2001, kiedy to ZPiT wpadł w sidła zmian gospodarczych w kraju i niekorzystnych warunków społecznych, które to ujemnie odbijają się na działalności Zespołu. Spada liczba zamówień na koncerty, zmniejsza się ilość członków z powodu likwidacji internatu, brak funduszy na restaurację strojów, opłacenie kapeli i  choreografów. "Dzikowianie" występują głównie na imprezach szkolnych ,na zaproszenie władz i instytucji tarnobrzeskich oraz okolicznych gmin. 

Ideą przewodnią tworzenia programu artystycznego amatorskich zespołów folklorystycznych jest przybliżenie odbiorcy elementów polskiego folkloru w formie zbliżonej do autentyki. Kroki taneczne, przyśpiewki, brzmienie kapeli i stroje są odtwarzane z możliwą największą starannością.

Dzieje Zespołu Pieśni i Tańca nie płynęły jednym torem. Tańce i pieśni, które kiedyś były w repertuarze Zespołu są już historią, a publiczność zdążyła się już przyzwyczaić do zupełnie nowej formy jaką jest folklor stylizowany. O takim właśnie charakterze Zespół zaczął ponowną pracę nad programem artystycznym pod kierunkiem choreograf Anny Stanowiec.

ZPiT Dzikowianie to zespół amatorski, którego trzon stanowią uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. Talent i zapał młodzieży daje Zespołowi siłę, wigor i niepowtarzalny urok, który zawsze wzbudza podziw. Młodzież uczy się tu śpiewu, tańca, zachowania tożsamości i tolerancji.

Podstawowymi celami działalności ZPiT "Dzikowianie" jest uświetnianie imprez organizowanych w Szkole, jej promocja zewnętrzna i działalność w sferze kultury regionalnej. Zwieńczeniem pracy chóru i kierującego nim pana Wiesława Woźniaka w ostatnich latach jest zdobycie lauru "Złotego Pasma"  na ogólnopolskim przeglądzie chórów szkolnych "Śpiewająca Polska". Pan Wiesław zakończył pracę w Zespole w 2012 r. Od tego roku chór prowadzi pan Paweł Gospoś.

 Piękno i urok polskiego folkloru wzbogacają barwne ludowe stroje. Wszystkie koncerty Zespołu dostarczają widzom wielu wrażeń!!!

 

 

 

 

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu

ul. Kopernika18  39-400 Tarnobrzeg

tel. fax 158225557   

zsrtbg@wp.pl