Chór „Dzikowianie”

zespół pieśni

chór

Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Dzikowianie”

Dawno, dawno temu, a może zupełnie nie tak dawno, bo w 1960 roku, dyrektor szkoły Mieczysław Wciślik powołał do życia zespół reprezentujący folklor regionu tarnobrzeskiego. Zespół przyjął nazwę „Ziemia Rzeszowska”.

Poziom artystyczny Zespołu w początkowym okresie działalności to efekt pracy profesorów: Haliny Aschenbrenner i Mieczysława Sawarskiego oraz b

yłych członków „Mazowsza” Anny i Mariana Kiełbowiczów, Jana Kowalskiego, dyrygenta „Mazowsza” Jana Grabii.   Program artystyczny Zespołu inspirowany był folklorem machowskim, rzeszowskim i lasowiackim.

Na początku lat 60-tych Zespół występował pod nazwą „Dzikowanie”. Wizerunek artystyczny kształtował choreograf Lucjan Lipartowski – były członek „Mazowsza”. Chór prowadził dyrygent Stanisław Ordyna. W programie pojawiają się tańce góralskie, rzeszowskie, krakowskie, lubelskie. Ozdobą repertuaru  był mazur.

W 1964 r. Zespół wyjeżdża na koncerty do Lwowa, co jest potwierdzeniem wysokiego poziomu artystycznego. Młodzi artyści z Dzikowa otrzymują pochlebne recenzje w prasie krajowej i na Ukrainie.

Pracę w Zespole rozpoczeli byli członkowie „Mazowsza”: Mieczysław Pabisiak, Józefa Włoczkowska, Antoni Wołoszko oraz tancerz „Śląska” – Emil Bytom.

W programie pojawił się żywiołowy oberek, polonez i tańce kujawskie. W 1969 r. Zespół ponownie wyjechał na tournee do Związku Radzieckiego.

Chór obejmuje Wiesław Woźniak dyrygent, muzyk i solista. Pracuje z młodzieżą nieprzerwanie ponad 30 lat. W prasie pojawiły się określenie „Małe Mazowsze”, będące wyrazem dużego uznania dla poziomu artystycznego Zespołu. Artyści z „Mazowsza” odwiedzili Szkołę i pomagali w szlifowaniu układów choreograficznych.

Pojawiały się liczne artykuły prasowe, miały miejsce nagrania dla Polskiego Radia, telewizji polskiej, fińskiej i japońskiej. Rocznie Zespół dawał około 20 koncertów. Twórcą największych sukcesów „Dzikowian” na przełomie lat 70 i 80-tych był Antoni Wołoczko.

Początek lat osiemdziesiątych to czas zmniejszonej aktywności Zespołu. Rotacja choreografów i ograniczenie nakładów finansowych odbiła się ujemnie na poziomie artystycznym. Pracę z  Zespołem podejmują choreografowie: Dariusz Chmielowiec, Józef Oczkowski, Julian Tryka oraz jego byli członkowie: Barbara Tymiejczuk, Jan Furman, Ryszard Sudoł.

Ożywienie działalności wprowadziła pani Bronisława Dusak, kierująca Zespołem, z przerwami, do 2001 r. Staraniem dyrekcji i władz miasta młodzież otrzymała nowe stroje z okresu Księstwa Warszawskiego, lubelskie, rzeszowskie, kurpiowskie, krakowskie. Program wzbogacono o obrzędy lasowiackie: „Okrężne”,” Zapusty”, „Zbieranie prosa”. Pojawiły się wówczas sukcesy w rywalizacji z młodzieżowymi zespołami folklorystycznymi.

W roku 2000 ZPiT przebywał w Bańskiej Bystrzycy ( Słowacja) na zgrupowaniu „Młodzieży Świata”, gdzie reprezentował folklor naszego kraju.

Wszystkim pozostał w pamięci koncert, dla rodu Tarnowskich na ich zjeździe rodzinnym.

Tak działo się, aż do roku 2001, kiedy to ZPiT wpadł w sidła zmian gospodarczych w kraju i niekorzystnych warunków społecznych, które to ujemnie odbijają się na działalności Zespołu. Spada liczba zamówień na koncerty, zmniejsza się ilość członków z powodu likwidacji internatu, brak funduszy na restaurację strojów, opłacenie kapeli i  choreografów. „Dzikowianie” występują głównie na imprezach szkolnych ,na zaproszenie władz i instytucji tarnobrzeskich oraz okolicznych gmin.

Ideą przewodnią tworzenia programu artystycznego amatorskich zespołów folklorystycznych jest przybliżenie odbiorcy elementów polskiego folkloru w formie zbliżonej do autentyki. Kroki taneczne, przyśpiewki, brzmienie kapeli i stroje są odtwarzane z możliwą największą starannością.

Dzieje Zespołu Pieśni i Tańca nie płynęły jednym torem. Tańce i pieśni, które kiedyś były w repertuarze Zespołu są już historią, a publiczność zdążyła się już przyzwyczaić do zupełnie nowej formy jaką jest folklor stylizowany. O takim właśnie charakterze Zespół zaczął ponowną pracę nad programem artystycznym pod kierunkiem choreograf Anny Stanowiec.

ZPiT Dzikowianie to zespół amatorski, którego trzon stanowią uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. Talent i zapał młodzieży daje Zespołowi siłę, wigor i niepowtarzalny urok, który zawsze wzbudza podziw. Młodzież uczy się tu śpiewu, tańca, zachowania tożsamości i tolerancji.

Podstawowymi celami działalności ZPiT „Dzikowianie” jest uświetnianie imprez organizowanych w Szkole, jej promocja zewnętrzna i działalność w sferze kultury regionalnej. Zwieńczeniem pracy chóru i kierującego nim pana Wiesława Woźniaka w ostatnich latach jest zdobycie lauru „Złotego Pasma”  na ogólnopolskim przeglądzie chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”. Pan Wiesław zakończył pracę w Zespole w 2012 r. Od tego roku chór prowadzi pan Paweł Gospoś.

 Piękno i urok polskiego folkloru wzbogacają barwne ludowe stroje. Wszystkie koncerty Zespołu dostarczają widzom wielu wrażeń!!!

polonezchór ludowy


Wpisy tematycznie

Firmy współpracujące z naszą szkołą

logo Krajowa Administracja Skarbowa

Archiwa

Strona archiwalna

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30