History tell us our story

2012-10-30 JW

„History tells us our story”

COMENIUS

Zobacz zdjęcia

W dniach 15 – 20 października uczniowie i nauczyciela ZSP nr2 im. B. Głowackiego w Tarnobrzegu uczestniczyli w kolejnym etapie programu Comenius w Hiszpanii. Program nazywa się „History tells us our story” i polega na badaniu historycznych założeń sakralnych w krajach partnerskich. Do projektu poza naszą szkołą należą szkoły z Hiszpanii, Grecji i Włoch. Tym razem spotkaliśmy się w malowniczej miejscowości Trijueque położonej ok. 70 km od Madrytu. W tym niewielkim miasteczku mieści się nasza partnerska szkoła jak również ruiny kościoła, który był obiektem naszych badań.

W czasie wizyty w szkole partnerskiej zwiedzaliśmy klasy, a także otrzymaliśmy upominek od najmłodszych uczniów – namalowany przez nich obraz. Nasi uczniowie otrzymali też pamiątkowe etui na telefony komórkowe wykonane przez starszych uczniów. My również wręczyliśmy dyrektorowi tamtejszej szkoły pamiątkowy album o Tarnobrzegu oraz logo naszej szkoły.

Podczas prac przy obiekcie historycznym dokonywaliśmy pomiarów terenowych wokół świątyni oraz rysowaliśmy detale architektoniczne. Następnie wykonywaliśmy makietę z zagospodarowaniem terenu wokół świątyni. Nasi uczniowie wykonali projekt koncepcyjny terenu zieleni przy świątyni, a następnie na jego podstawie wykonali makietę założenia. Włoscy uczniowie zajęli się wykonaniem makiety budowli, następnie połączyliśmy wykonane elementy.

Podczas wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzić wiele pięknych i ciekawych miejsc w różnych miastach np.: Trijueque, Guadalajara, Sigűenza, Madryt. Bardzo podobały nam się krajobrazy Hiszpanii. W czasie naszej wizyty mięliśmy okazję spróbować tradycyjnej hiszpańskiej kuchni oraz obejrzeć tradycyjne tańce ludowe. Spotkanie było też okazją do nawiązania nowych znajomości oraz doskonalenia umiejętności językowych. Wyjazd był niezapomnianą przygodą i już nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu w ramach programu Comenius, który odbędzie się w lutym 2013 do Włoch.

W wyjeździe brali udział nauczyciele przedmiotów zawodowych w technikum architektury krajobrazu: Justyna Wójcik i Anna Sadrakuła ,a także nauczyciel języka angielskiego Marcin Reguła oraz uczniowie technikum architektury krajobrazu: Patrycja Zygmunt, Weronika Kulig, Ewa Wolak, Aneta Jadach, Michał Kołodziej i Robert Jadach.

 

2012-04-26 SS

HISTORY TELLS US OUR STORY

Hiszpania8m

Zobacz galerię

W dniach 19-25 kwietnia 2012r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 realizował kolejny etap dwuletniego wielostronnego projektu Comenius o nazwie „History tells us our story” . W projekcie biorą udział  szkoły z Grecji – 3rd General Lyceum of Katerini, Włoch – Istituto di Istruzione Superiore E. Fermi -sez. geometri- Formia, i Hiszpanii – CEIP San Bernabé, Trijueque (Guadalajara). Celem projektu jest wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji, poprzez  uświadomienie dziedzictwa kulturowego i obywatelstwa europejskiego oraz podniesienie kompetencji w zakresie technologii informacyjno-komputerowych (ICT).

Podczas styczniowej wizyty w Grecji, uczniowie pracowali na terenie archeologicznych wykopalisk Dion, niedaleko Katerini – miejscu kiedyś ściśle związanym z Zeusem, odtwarzali tam z ruin świątynię Izydy w wersji komputerowej w programie AutoCAD oraz wykonali makietę świątyni. Następnie przyszedł czas na prace w Polsce. Po spotkaniu się z dyrekcją szkoły w piątek 20 kwietnia, następnego dnia uczestnicy projektu wybrali się do Przemyśla, gdzie na terenie zamku Kazimierzowskiego młodzież z Włoch wykonała pomiary geodezyjne ruin – preromańskiej rotundy i monasterium, a uczniowie naszej szkoły dokumentowali pracę wykonując zdjęcia oraz nagrywając film z realizowanej pracy. Po powrocie do Tarnobrzega część uczniów włoskich zajęła się komputerową rekonstrukcją 3D, a pozostali uczestnicy projektu wykonali makietę  rotundy i monasterium, a uczniowie naszej szkoły z Technikum Architektury Krajobrazu zaprojektowali teren zielony wokół danego obiektu.

Podczas wyjazdów i prac uczniom towarzyszyli nauczyciele naszej szkoły: koordynator projektu – Pani Swietłana Siudzińska oraz Justyna Wójcik, Ewa Brzozowska i Marcin Reguła. W czasie wolnym goście zwiedzili Sandomierz aby lepiej zapoznać się z architekturą epoki średniowiecza oraz Baranów Sandomierski, gdzie mieli okazję zobaczyć pokaz rycerski oraz spróbować dań kuchni staropolskiej. Wponiedziałek 23 kwietnia zagraniczni uczniowie i ich nauczyciele byli gośćmi Prezydenta Miasta Tarnobrzeg Pana Norberta Mastalerza i Pani Anny Czaplińskiej – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu. Na tym spotkaniu zapoznali się z systemem edukacyjnym w Polsce i strukturą organizacyjną miasta. Goście docenili kuchnię polską, uroki naszego miasta – ładne ulice, Plac Bartosz Głowackiego oraz byli zachwyceni dużą ilością zieleni.

Prace nad projektem będą kontynuowane po powrocie do domu, uzupełniane rysunkami projektowymi i odręcznymi, broszurami o wybranym miejscu archeologicznym, prezentacjami Power Point i zostaną umieszczone na stronie internetowej projektu, nie tylko w języku angielskim, ale także w językach wszystkich krajów partnerskich:www.comeniushistoryproject.eu

 

MY i HISTORIA” – MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY

P1100973

Zobacz galerię

W dniach 10-14 stycznia 2011 roku w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – Comeniusodbyła się wizyta przygotowawcza we Włoszech w miejscowości Formia. W wizycie uczestniczyli przedstawiciele Włoch, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Grecji (kontakt internetowy – przez Skype) i Polski. Naszą szkołę reprezentowała Pani mgr Swietłana Siudzińska – nauczyciel języka angielskiego.

 

2012-01-31 SS

History tells us our story

NASZE  UCZENNICE  W  GRECJI

grecja2 012

Zobacz galerię

W dniach 16-21 stycznia 2012r. odbyła się pierwsza wizyta w ramach realizacji dwuletniego wielostronnego projektu Comenius o nazwie „History tells us our story”.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice z IV i III klasy  Technikum Architektury Krajobrazu.

Uczennice pojechały do Grecji, (teren  archeologicznych wykopalisk Dion, niedaleko miasta Katerini). Współpraca rozpoczęła się od poznania przedstawicieli szkół partnerskich: prezentacja szkoły goszczącej3° Lyceum of Katerini, oraz talentów artystycznych uczniów – były pieśni, taniec, regionalne dania. Następnego dnia odbył się wyjazd na obszar pozostałości starożytnego miasta Dion – miejsce kiedyś ściśle związanego z Zeusem, gdzie uczniowie włoskiej szkoły wykonali pomiary geodezyjne wszystkich zabytków, a my robiłyśmy dużo zdjęć i nagrywałyśmy filmy. Po powrocie do szkoły Włosi zajęli się wykonaniem rekonstrukcji w 3D, a nasze uczennice – urządzaniem terenu wokół powstającej świątyni, pomagali im uczniowie greccy i partnerzy hiszpańscy. Praca trwała kilka dni, a jej efekty można zobaczyć na zdjęciach. Prace nad świątynią będą kontynuowane po powrocie do domu, uzupełnione rysunkami projektowymi i odręcznymi, prezentacjami Power Point i zostaną umieszczone na stronie internetowej projektu.

 

2012-01-08 SS

PROJEKT COMENIUS

comenius1

Od września 2011 roku rozpoczęła się  realizacja dwuletniego wielostronnego projektu Comenius o nazwie „History tells us our story”. Jest to pierwszy taki projekt w naszej szkole. W projekcie biorą udział szkoły z Włoch, Polski, Hiszpanii i Grecji. Celem projektu jest wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji, a przez to uświadomienie dziedzictwa kulturowego i obywatelstwa europejskiego oraz podniesienie kompetencji w zakresie technologii informacyjno-komputerowych (ICT). Do badań i obserwacji każdy kraj partnerski wybrał zabytki i miejsca.

W ciągu dwóch lat odbędą się cztery wizyty, po jednej w każdym z wymienionych  miejsc:
Styczeń  2012  –  archeologiczny obszar Dion, Katerini – Grecja;

Kwiecień 2012 r.  – preromańska rotunda i monasterium na terenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, Tarnobrzeg – Polska;
Październik 2012 r. – archeologiczny obszar Minturnae, Formia – Włochy;
Styczeń 2013 r.  – Kościół „Nuestra Senora de la Asunción”, Trijueque – Hiszpania.

W okresie pracy włoska szkoła wykona pomiary geodezyjne wszystkich zabytków i przedstawi rekonstrukcje 3D, polscy uczestnicy zajmą się urządzaniem terenu i nagrają filmy z podkładem muzycznym, grecka szkoła zaprezentuje kalendarz ze zdjęciami i rysunkami oraz badania z historii danych zabytków, uczniowie hiszpańscy będą robić odręczne rysunki. Uczniowie w trakcie wizyt wspólnie wykonają makietę zabytku danego kraju. Każda ze szkół przygotowuje broszurę o wybranym miejscu archeologicznym.

Końcowym produktem będzie strona internetowa, na której wszystkie prace zostaną zaprezentowane, nie tylko w języku angielskim, ale także w językach wszystkich krajów partnerskich.

 

2011-12-12 EB

               COMENIUS 2011/2013                                            

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do współpracy przy realizacji projektu w ramach programu Comenius w charakterze partnera wspierającego Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Tarnobrzegu. Projekt będzie realizowany w latach 2011-2013.

Tytuł projektu:

Globalne przedsiębiorstwo. Biuro informacyjno – turystyczne propagujące nasz region.

Kraje uczestniczące:

Polska, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Francja, Turcja.

Link do strony koordynatora projektu:

http://www.zss.tarnobrzeg.pl/pl/comenius-2011-2013.html

Wizyta  koordynatorów projektu w Samsun w Turcji (foto)

flag


Wpisy tematycznie

Firmy współpracujące z naszą szkołą

logo Krajowa Administracja Skarbowa

Archiwa

Strona archiwalna

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031