E-bezpieczna szkoła

W czasie ferii zimowych dwie nauczycielki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 uczestniczyły w warsztatach w Brukseli “E-bezpieczeństwo w klasie i w szkole”. Warsztaty zorganizo-wane zostały przez Agencję Narodową w ramach programu eTwinning. Panie Swietłana Siudzińska i Halina Zbyrad zostały zakwalifikowane do wyjazdu jako uczestniczki projektów eTwinning i znalazły się w 5 osobowej grupie nauczycieli, reprezentujących Polskę. Łącznie w warsztatach wzięło udział 25 nauczycieli z różnych krajów Europy.

Zajęcia odbywały w siedzibie Schoolnet w Brukseli w tzw. Future Classroom Lab, czyli w nowoczesnej wzorcowej sali lekcyjnej wyposażo-nej na miarę technologii XXI wieku.

W ramach warsztatów przedsta-wiono współczesne zagrożenia związane z aktywnością uczniów i nauczycieli w sieci Internet. Marszu  nowych technologii i związanych z nim nowych problemów nikt nie zatrzyma, ale możemy podejmować różne działania, by te zagrożenia wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować– to była myśl przewodnia 3 dniowych warsztatów.

Sporo miejsca w czasie zajęć warsztatowych poświęcono tworzeniu zasad e-bezpieczeństwa dla szkoły oraz sposobów takiego ich wdrażania, by były one zauważone i przestrzegane przez wszystkich uczestników edukacji szkolnej. Każda szkoła powinna stworzyć własny dokument, zawierający jasne zasady dla uczniów, nauczycieli i rodziców, jednak wdrożenie tych zasad nie może sprowadzać się tylko do podpisania dokumentu. Równie ważne jest ciągłe wcielanie tych zasad w życie przez wszystkich nauczycieli (nie można wszystkiego zrzucić na nauczycieli informatyki). Aby szkoła była miejscem bezpiecznym (również e-bezpiecznym) można podejmować różne akcje, np. w ramach akcji “Dzień Bezpiecznego Internetu”, który ma miejsce co roku 9 lutego. Szkoły mogą też aplikować o Esafety Label.

Rządowy program „Dobry Start”

Wpisy tematycznie

Archiwa

Strona archiwalna

Marzec 2016
P W Ś C P S N
« Lut   Kwi »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031