Dzień Przedsiębiorczości

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim programie „Dzień przedsiębiorczości” organizowanym corocznie przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie.

Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość: odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy, zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą. W tym roku uczniowie  odbywali tą jednodniową praktykę w Starostwie Powiatowym oraz w Urzędzie Miasta w Tarnobrzegu.

W Starostwie Powiatowym praktykę uczniowie rozpoczęli od spotkania z panią Haliną  Hukiewicz – zastępcą naczelnika  wydziału organizacyjnego oraz panem Kazimierzem Błasiakiem Sekretarzem Starostwa.

Pan Sekretarz przedstawił uczniom zadania powiatu, zasady wyboru do władz powiatu oraz komisje działające w radzie powiatu wraz z ich zadaniami. Zapoznał uczniów z ustawą o pracownikach samorządowych i omówił wymogi jakie trzeba spełnić starając się o pracę na stanowiska urzędnicze.

Młodzież miała okazję poznać historię Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, zasady funkcjonowania poszczególnych wydziałów i jednostek organizacyjnych, jak również podstawowe informacje dotyczące symboli powiatu i działalności rady powiatu. Młodzież obejrzała również film promujący powiat.

Następnie pani Halina Hukiewicz zapoznała uczniów z zasadami naboru na stanowiska urzędnicze podkreślając przy tym, że w dzisiejszych czasach pracodawcy poszukują wykształconych fachowców, często absolwentów technikum, którzy posiadają wiedzę i umiejętności zdobyte na przedmiotach zawodowych. Pani naczelnik zwróciła również uwagę na właściwe przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej w sprawie pracy oraz podkreślała zalety pracy urzędnika.

Po części oficjalnej uczniowie przeszli do określonych wydziałów, gdzie mogli obserwować pracę na wybranych stanowiskach.

Uczniowie poznali specyfikę : Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami, Wydziału Ochrony Środowiska oraz Referatu Inwestycji Funduszy Pomocowych i Zamówień Publicznych.

Drugą instytucją odwiedzoną przez naszych uczniów był Urząd Miasta gdzie  młodzież mogła porozmawiać z panią Agnieszką Kopeć z wydziału kadr oraz panem Mateuszem Bąkiem z wydziału budżetu i finansów.

Pani A. Kopeć zapoznała uczniów z działalnością i specyfiką  urzędu, z regulaminem organizacyjnym UM,  z zasadami rekrutacji na stanowiska urzędnicze oraz profilem kandydata do pracy. Młodzież mogła się dowiedzieć również jakie są zasady i możliwości odbywania praktyk i staży w urzędzie.

Następnie pan M. Bąk przedstawił uczniom zagadnienia dotyczące podatków lokalnych i wpływu z ich tytułu do budżetu miasta. Uczniowie technikum ekonomicznego mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu, gdyż obecnie realizują tematykę podatkową na lekcjach przedmiotowych.

Po zakończonej praktyce był również czas na podziękowania, które młodzież przekazała opiekunom praktyki, gdyż  dzięki ich  uprzejmości  oraz życzliwości nasi uczniowie  mieli możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o zawodzie urzędnika. Zapoznania się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskania informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonania.

Po odbyciu tej jednodniowej praktyki, uczniowie zgodnie stwierdzili, że „Dzień przedsiębiorczości” jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Pozwala nie tylko zweryfikować wyobrażenia  na temat wymarzonego zawodu, ale także zdobyć nowe doświadczenia.

Opiekunem uczniów i koordynatorem  szkolnym projektu „Dzień przedsiębiorczości”  była p. Bogusława Serwan- Partyńska.

Wpisy tematycznie

Firmy współpracujące z naszą szkołą

logo Krajowa Administracja Skarbowa

Archiwa

Strona archiwalna

marzec 2019
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031