Powrót grupy projektowej PO WER z Wiesbaden – stolicy Hesji

„Ruszamy po nowe szanse rozwoju – mobilność naszym atutem“
Projekt PO WER  realizowany przez
Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu
nr umowy 2019-1-PMU-107

 

 

Dnia 30.10.2021 16- osobowa grupa naszych uczniów wróciła z tygodniowego pobytu w stolicy Hesji Wiesbaden  w ramach projektu PO WER „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Gościła nas licząca 2000 uczniów szkoła Friedrich-List -Schule. W pierwszym dniu zostaliśmy przywitani przez dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych  p.Rainera Füll  oraz dyrektora II Oddziału  p.Michaela Thomasa , odpowiedzialnego za program i organizację zajęć w  czasie naszej wizyty w dwóch klasach informatycznych 1192,1193.Następnie odbyły się zajęcia integracyjne, w czasie których poznawaliśmy uczniów z Niemiec . Zaprezentowaliśmy przygotowane wcześniej materiały promocyjne w języku angielskim i niemieckim : prezentację PowerPoint o naszej szkole, krótki film  reklamujący  „Rolnika” ,  ulotkę o ZS nr 2 w Tarnobrzegu i naszym mieście, Niezbędnik Podróżnika oraz przygotowane pytania do dyskusji z naszymi kolegami ze szkoły partnerskiej. W ramach zajęć formalnych i nieformalnych wspólnie z uczniami niemieckimi  podnosiliśmy nasze kompetencje kluczowe: szlifowaliśmy umiejętność  komunikacji w języku obcym, umiejętność współpracy w grupie, kompetencje społeczne i cyfrowe.

 

Tematem głównym naszego projektu jest System edukacji w Niemczech. W małych grupach  zgłębialiśmy jego skomplikowane tajniki : hospitowaliśmy lekcje, braliśmy czynny  udział w lekcjach języka angielskiego oraz  przedmiotów zawodowych ,podczas których mieliśmy możliwość przeprowadzania żywych dyskusji .Uczestniczyliśmy w ciekawym , całodziennym projekcie edukacyjnym z informatyki (wymiana twardego dysku, podłączenie komputera do Internetu, konfiguracja gniazd sieciowych).Wraz  z uczniami z klasy 1193 byliśmy na wycieczce w Neroberg , zakończonej wspólnym obiadem w  popularnej  obecnie w Niemczech  sieci  restauracji Extra Blatt. W ostatnim dniu naszej wizyty w szkole Friedrich-List -Schule odbyło się spotkanie międzynarodowej grupy  z dziennikarką  lokalnej gazety, czego efektem jest artykuł w Wiesbadener Kurier” Deutsch polnische Jugendbegegnung (…) ” W czasie naszej mobilności  poznawaliśmy też  zabytki i atrakcje turystyczne takich miast jak Wiesbaden, Frankfurt oraz Moguncja (Mainz).

 

Był to intensywny tydzień , wytężonej pracy, pełen wrażeń , miłych spotkań , rozmów  z  rówieśnikami z niemieckiej szkoły. Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci zarówno przez kolegów  jaki i grono pedagogiczne szkoły Friedrich-List-Schule. Usłyszeliśmy  na  temat naszej wizyty w szkole w Wiesbaden i  naszej grupy wiele ciepłych słów . P.dyrektor Michael Thomas chwalił nasze przygotowanie do zajęć , zaangażowanie w prace projektowe i  kulturę osobistą .

 

Wpisy tematycznie

Firmy współpracujące z naszą szkołą

logo Krajowa Administracja Skarbowa

Archiwa

Strona archiwalna

listopad 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930