Od projektu do realizacji – Architektura Krajobrazu w akcji

12 i 13 kwietnia to pracowite dni dla uczniów klasy 1 TKH, 2 TKH, 3SLA Architektury Krajobrazu. Uczniowie zrealizowali wcześniej wykonany projekt skarpy, na którym zastosowano jałowce płożące.

Często zdarza nam się słyszeć pytanie, jakie rośliny wybrać na obsadzenie skarp. Prócz roślin liściastych świetnie w tej misji sprawdzają się iglaki, i to nie byle jakie, a płożące. Szczególnie dużo odmian możemy znaleźć wśród jałowców, które wiodą prym jako rośliny dywanowe. Różnią się one między sobą barwą igieł, trochę pokrojem i nieznacznie wysokością. Niektórzy obawiają się, że uprawa takich jałowców płożących jest pracochłonna – nic bardziej mylnego.

My wybraliśmy odmiany: Odmiana kanadyjska Prince Of Wales o niskim, ścielącym pokroju oraz wolnym tempie wzrostu, tworząca ładne, gęste kobierce. Po 10 latach krzew dorasta do ok. 1 m średnicy przy zaledwie ok. 20 cm wysokości. Pędy wyrastają gwiaździście ze środka krzewu w formie rozety, są proste, sztywne, regularnie rozgałęzione. Igły są drobne, ostro zakończone, zielone. Zimą krzewy nabierają lekko fioletowego zabarwienia. Natomiast  Jałowiec płożący Golden Carpet – jest to odmiana o złocistożółtych igłach, której pędy ścielą się po ziemi. Osiąga ona od 10 do 20 cm wysokości, natomiast jej szerokość oscyluje między metrem a półtora. Możemy ją wykorzystać jako roślinę okrywową, pięknie również prezentuje się w ogródkach skalnych i na rabatach z innymi roślinami, na przykład z wrzosami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie.

KR, ZM

Wpisy tematycznie

Firmy współpracujące z naszą szkołą

logo Krajowa Administracja Skarbowa

Archiwa

Strona archiwalna

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
« mar   maj »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930