Rozważania o roli lidera w „Rolniku”

 

W ramach współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w naszej szkole odbyły się warsztaty z panią Małgorzatą Leśniowską-Gontarz pracownikiem naukowym WSIiZ  nt. „Co łączy postaci J.F Kennedy’ego, Nelsona Mandelę, Steve’a Jobsa i Mahatmę Gandhiego? – rozważania o roli lidera”. W warsztatach wzięli udział uczniowie technikum ekonomicznego i technikum rachunkowości objęci programem „Klasa patronacka WSIiZ”. Na początku zajęć każdy uczeń wypełnił  kwestionariusz „Moja rola w grupie” M. Belbina, gdzie określił jaką rolę pełni w swojej grupie. Udział w warsztatach był dla naszych uczniów bardzo owocny. Młodzież dowiedziała się czym jest zarządzanie, jakie są szczeble w organizacji, jaka jest różnica miedzy zarządzaniem a przywództwem z punktu widzenia roli lidera i menadżera. Uczniowie poznali przykłady charyzmatycznego lidera oraz dowiedzieli się jak lider może inspirować swoich pracowników.

Udział w zajęciach uświadomił młodym ludziom, że  lider powinien w swej pracy przede wszystkim myśleć o współpracownikach, myśleć jak przywódca, a zarazem jak człowiek odpowiedzialny, organizator, przewodnik i wzór do naśladowania. Nie istnieje jednak żaden niezawodny system, gdyż każdy człowiek jest osobą jedyną w swoim rodzaju, z własną drogą wiodącą do przywództwa. Nikt nie może jej mu wytyczyć, musi ją odkryć samodzielnie. Lider powinien być pewny siebie, nawet gdy tak się nie czuje, gdyż ludzie będą go traktować tak jak widzą.  Najlepszym sposobem, aby wyrobić w sobie skłonność do myślenia jak lider jest zdobyte doświadczenie. Oczywiste jest, że lider będzie odnosił sukcesy i ponosił porażki, ale tych drugich nie powinien się obawiać. Realizacja ambitnych celów w sposób naturalny łączy się z błędami i porażkami. Dlatego też trzeba być cierpliwym gdyż lider powinien myśleć o wszystkim. Najpierw założyć sobie cel, wiedzieć co jest jego zadaniem oraz za co jest odpowiedzialny. Powinien umieć stworzyć i utrzymać zespół i być orędownikiem grupy.

Po zakończonych zajęciach uczniowie  wyszli z przekonaniem, że w rzeczywistości bycie świetnym liderem jest bardziej sztuką niż nauką, a każdy może stać się lepszym, bardziej skutecznym i odnoszącym większe sukcesy liderem – wystarczy chęć, czas, praktyka i wytrwałość.

 

Koordynator Klasy Patronackiej WSIiZ

Bogusława Serwan-Partyńska

Wpisy tematycznie

Firmy współpracujące z naszą szkołą

logo Krajowa Administracja Skarbowa

Archiwa

Strona archiwalna

maj 2022
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031